30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡ଼ିଶାର କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଶିଖର ସମ୍ଭବତ ମେ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମେଡିକାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଓଏମଡିଏ) ର ମୁଖ୍ୟ, ସିବି କେ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷରୁ ମେ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ୨୦୨୧. ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, “ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିଖର ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ସୁଦ୍ଧା କ୍ଲାଇମାକ୍ସ ଦେଖିପାରନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ମେ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷରୁ ମେ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ଆସିପାରେ | ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସମାନ ବେଗରେ ମାମଲା ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମହାନ୍ତି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ବାହକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଭଣ୍ଡାରର ଅଭାବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

“ରାଜ୍ୟର ୭୦ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉପଲବ୍ଧ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ୧୪.୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଆଇସିୟୁ ଏବଂ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହାରରେ ଅଛି ବୋଲି ଡିଏମଏଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାନ୍ତି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଥର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନର ବ୍ୟବହାର ଦିନକୁ ୨୮-୩୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଥିଲା। ଓଡିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସହଜରେ ପୂରଣ କରିପାରିବ | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣର କୌଣସିଅଭାବ ଦେଖୁନାହୁଁ। ” ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧୀରେ ଧୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶଯ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ସ୍ତରୀୟ ଅସ୍ଥାୟୀ ମେଡିକାଲ କ୍ୟାମ୍ପ (ଟିଏମସି) ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। କୋଭିଡ କେୟାର ହୋମ ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article