30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କୋବିଡ-୧୯, ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ହେତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକର ରାଜ୍ୟ-ତାଲିକା ତାଲିକା ବନ୍ଦ |

Must read

କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଛି | ସମଗ୍ର ଭାରତରେ କୋଭିଡ – ୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅନେକ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ କ୍ଲାସ୍ ୧୨ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ସାମୟିକ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପଞ୍ଜାବ, ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ବିହାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଓଡିଶା, ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟମାନେ ୯ ଓ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନ ପଦୋନ୍ନତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା ନକରି ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି।

ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ | କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାର ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ କେବେ ଖୋଲିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମଇ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ | ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହାକି ପରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା | ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ୧୨ ଟି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ବିହାର: ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶମ ଏବଂ ୧୨ ଟି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଛି – ବିହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ହାଇସ୍କୁଲ ଏବଂ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭାଗୀୟ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି।

ବିହାର ସରକାର ବେସରକାରୀ ତଥା ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ମଇ ୧୫ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କୌଣସି ସହଜ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନ ଥାଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ହେବା ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ଜାରି ହୋଇପାରେ। ପଞ୍ଜାବ: ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ “ପ୍ରସ୍ତୁତି ଛୁଟି” ଭାବରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜାବରେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ ୫,୮, ଏବଂ ୧୦ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇଛି ଏବଂ ୧ ରୁ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯିବ, ରାଜ୍ୟ କେବଳ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବ, ଏପରିକି ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଘୋଷିତ | ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକ ଅନ୍ତିମ କଲ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ ନିଆଯିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article