30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କଲେକ୍ଟରମାନେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: କୋବିଡ-୧୯ ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଘୋଷିତ ତାଲା ବନ୍ଦ ହେତୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିବା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କୋବିଡ ପରିସ୍ଥିତିର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପରେ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି, “ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ତାଲା ପକାଇବା ସହ କଲେକ୍ଟରମାନେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍। ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ବିଦ୍ୟମାନ ଡାଟାବେସ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଦ୍ଵା ାରା ତୁରନ୍ତ ପୁନ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଉଚିତ୍। ” ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱାଣ୍ଟିନ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାୟିତ୍ ରେ ନିଯୁକ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପରି ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅମ୍ଳଜାନ ସହାୟତା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଶଯ୍ୟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ତଥାପି ଆମକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।” ସିଏମ୍ ନବୀନ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ରହିଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଆମର ସତର୍କତା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପ୍ରୋ-ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ, ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ | ତଥାପି, ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି | ଅମ୍ଳଜାନ ସହାୟତା ସହିତ ସର୍ବାଧିକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଶଯ୍ୟା ଯୋଗାଇବା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସିଷ୍ଟମକୁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆମର ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ତରରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଗୁରୁତର ଔଷଧ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଆମର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଔଷଧ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଅଧିକ ଚାହିଦାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ବଫର୍ ଷ୍ଟକ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ |ଅଭିଯାନକୁ ଆହୁରି ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ବିପଜ୍ଜନକ ବିସ୍ତାର ଏବଂ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ସକ୍ରିୟ ପାଳନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ ହେବାକୁ ପଡିବ | ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ, ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। “ମୁଁ ପୁଣି ଥରେ ଓଡିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ସହଯୋଗ କରିବାକୁ। ଆମେ ଘୋର ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ ଏବଂ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସହଯୋଗ ନକରନ୍ତି ଏବଂ ଦାୟିତ୍ବୋଧକ କାର୍ଯ୍ୟ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହେବ | ଏହା ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଯେ ଆମେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବିନା କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ଉଚିତ୍ | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏଥିରେ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଓଡିଶା ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article