30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କୋରିଆର ଇସ୍ପାତ ବିଶାଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନୂତନ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସଚିନ ବଙ୍ଗକିଲ ସୋମବାର ଦିନ ପୋସ୍କୋ ଓଡିଶାର ଏକ ଇସ୍ପାତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୧୨ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୯୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଆଶା ଜାଗ୍ରତ କରିଛନ୍ତି। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ପ୍ରୋମୋସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଇନଭେଷ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଓଡିଶା ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇପିସିଏଲ୍) ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ (ଆଇସିସି) ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ‘ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଓଡିଶା: ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସାୟ ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା’ ଉପରେ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ଟେବୁଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ବଙ୍ଗକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରିଆର ଇସ୍ପାତ ବୃହତ୍ ପୋସ୍କୋ ଓଡିଶାରେ ଏକ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ୧୨ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ବିନିଯୋଗରେ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଏକକ ବୃହତ୍ତମ ଏଫଡିଆଇ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି।

ସବୁଜ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଚାରି ବର୍ଷ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଏପରି ଘୋଷଣା ଆସିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୭ ରେ, ପୋସ୍କୋ ଇଡକୋ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ୧,୮୮୦ ଏକର ଜମିକୁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ଏହାର ଜରୁରୀ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏହାର କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନାହିଁ। ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ (ବିକାଶ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୭ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କାରଖାନା ପାଇଁ ଏକ ବନ୍ଦୀ ଖଣି ପାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର | ଗତ ଏକ ବର୍ଷରେ ୬୬ ଟି ନୂତନ କୋରିଆ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇ ବଙ୍ଗକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୦୨୦ ରେ ୧୭ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୧.୧୫ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା ଯାହା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଟେ। କୋରିଆ ବାଣିଜ୍ୟ-ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏଜେନ୍ସିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୟଙ୍ଗ ସାଗର ପାର୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି, ଜଳ ବିଶୋଧନ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋରିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ସୁଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବୈଠକ ଆୟୋଜିତ ହେବ | ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏମଏସଏମଇ ଦିବ୍ୟା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ଚିହ୍ନିତ ଫୋକସ ସେକ୍ଟରରେ ଓଡିଶା ଏବଂ କୋରିଆର ସହଯୋଗ କରିବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ରଣନୀତି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଭିଜନ ୨୦୩୦ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି, ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ଧାତୁର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ତଥା ଆଇପିକୋଲର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିତିନ ବି ଜାୱାଲେ ଏକ ଅଡିଓ ଭିଜୁଆଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାର ଶକ୍ତି ଏବଂ ବିବିଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଭିଜନ ୨୦୩୦ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଧିବେଶନକୁ ଆଇସିସି ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜେବି ପାନି ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ କୋରିଆର କନସୁଲ୍ ଜେନେରାଲ୍ ସିଦ୍ଧନ୍ତ କୌଲ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article