30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ନାସାର ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ମଙ୍ଗଳ ହେଲିକପ୍ଟର ଐତିହାସିକ ପ୍ରଥମ ବିମାନରେ ସଫଳ ହୋଇଛି |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାର, ନାସାର ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ମାର୍ସ ହେଲିକପ୍ଟର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ଚାଳିତ, ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବିମାନ ତିଆରି କରିଛି। ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ନିଆର ଏଜେନ୍ସିର ଜେଟ୍ ପ୍ରପୁଲସନ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଥିବା ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ଟିମ୍ ନାସାର ପର୍ସର୍ଭାନ୍ସ ମାର୍ସ ରୋଭର ମାଧ୍ୟମରେ ରେ ହେଲିକପ୍ଟରରୁ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପରେ ବିମାନଟି ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ନାସା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଷ୍ଟିଭ୍ ଜୁରଜିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାସା ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ମହଲା ପରମ୍ପରାରେ ଏକ ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଭାବନ ସର୍ବଶେଷ ଅଟେ। “-୧୫ ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ ପାଇଁ ଏକ ପଥ ଫାଇଣ୍ଡର ଥିଲା | ମଙ୍ଗଳ ପାଥଫିଣ୍ଡର ଏବଂ ଏହାର ସୋଜର୍ନର୍ ରୋଭର ତିନି ପିଢୀମଙ୍ଗଳ ରୋଭର ପାଇଁ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଆମେ ଜାଣୁ ନାହିଁ ଯେ ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ଆମକୁ କେଉଁ ଆଡକୁ ନେଇଯିବ, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଫଳାଫଳ ଆକାଶକୁ ସୂଚିତ କରେ – ଅନ୍ତତ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ – ସୀମା ହୋଇ ନ ପାରେ। ” ସୌର ଚାଳିତ ହେଲିକପ୍ଟରଟି ପ୍ରଥମେ ୩.୩୪ ରେ (୧୨:୩୪ . ) – ୧୨;୩୩ ଲୋକାଲ୍ ମିନ୍ ସୋଲାର୍ ଟାଇମ୍ (ମଙ୍ଗଳ ସମୟ) – ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ହୋଇଗଲା – ଏକ ସମୟ ଯାହା ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ଦଳ ସ୍ଥିର କରିଥିଲା ​​ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଉଡ଼ାଣ ଅବସ୍ଥା |

ଆଲ୍ଟିମିଟର ତଥ୍ୟ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ଚତୁରତା ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ବାଧିକ ଉଚ୍ଚତା ୧୦ ଫୁଟ (୩ ମିଟର) କୁ ଚ ୩୦ ି ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥିର ହୋଭର ବଜାୟ ରଖିଛି | ଏହା ପରେ ସମୁଦାୟ ୩୯.୧ ସେକେଣ୍ଡ ଉଡ଼ାଣ ଲଗ୍ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପୃଷ୍ଠକୁ ଛୁଇଁଲା | ଆଗାମୀ ଡାଉନ ଲିଙ୍କରେ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବିବରଣୀ ଆଶା କରାଯାଏ | ଚତୁରତାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଉଡ଼ାଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ଵୟଂଶାସିତ ଥିଲା – ରେ ଦଳ ଦ୍ଵ।ରା ବିକଶିତ ଆଲଗୋରିଦମ ଚାଲୁଥିବା ଅନ୍ବୋର୍ଡ ଗାଇଡ୍, ନେଭିଗେସନ୍ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ପାଇଲଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେହେତୁ କକ୍ଷପଥରେ ଉପଗ୍ରହ ଏବଂ ନାସାର ଡିପ୍ ସ୍ପେସ୍ ନେଟୱାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରି ଶହ ଶହ କୋଟି ମାଇଲରୁ ଅଧିକ ରେଡ ପ୍ଲାନେଟରୁ ତଥ୍ୟ ପଠାଯିବା ଏବଂ ଫେରସ୍ତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ଏକ ଜୋଷ୍ଟିକ୍ ସହିତ ଉଡିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସମୟରେ ପୃଥିବୀରୁ ଏହାର ଉଡ଼ାଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ | ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନାସା ଆସୋସିଏଟ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଥୋମାସ୍ ଜୁରବୁଚେନ୍ ମାର୍ଟିଆନ୍ ଏୟାରଫିଲ୍ଡର ନାମ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ବିମାନଟି ହୋଇଥିଲା। ଜୁରୁବଚେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧୭ ବର୍ଷ ପରେ ରାଇଟ୍ ଭାଇମାନେ ଆମ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣରେ ସଫଳ ହେବା ପରେ ନାସାର ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ହେଲିକପ୍ଟର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଇତିହାସରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ସମୟ ଏବଂ ୧୭୩ ନିୟୁତ ମାଇଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଲଗା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ | ଡେଟନ୍‌ର ଦୁଇଜଣ ଅଭିନବ ସାଇକେଲ୍ ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସ୍ୱରୂପ, ଅନ୍ୟ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଇଟ୍ ବ୍ରଦର୍ସ ଫିଲ୍ଡ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହେବ, ଯାହା ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଜାରି ରଖିଥିବା ଚତୁରତା ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି | ଇନଜେନ୍ୟୁଟିର ମୁଖ୍ୟ ପାଇଲଟ୍ ହାଭାର୍ଡ ଗ୍ରିପ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସଂଗଠନ – ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଏଜେନ୍ସି – ନାସା ଏବଂ ଫେଡେରାଲ୍ ଆଭିଏସନ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନକୁ ସରକାରୀ ଡିଜାଇନର୍ , କଲ୍-ସାଇନ୍ ସହିତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି | ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଏଜେନ୍ସି, ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏବଂ ସେବା ପାଇଁ ର ପ୍ରକାଶନ ଡିଜାଇନର୍ସର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଏହି ବିବରଣୀଗୁଡିକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ | ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ପାଇଁ ବିମାନର ଅବସ୍ଥାନକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅବସ୍ଥାନ ନାମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି | ନାସାର ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯.୩-ଇଞ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା (୪୯ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଉଚ୍ଚ) ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ମାର୍ସ ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଏହାର ଟିସୁ-ବକ୍ସ ଆକାରର ଫ୍ୟୁଜେଲେଜ ଭିତରେ କୌଣସି ବିଜ୍ଞାନ ଉପକରଣ ନାହିଁ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ୪-ପାଉଣ୍ଡ (୧-୮କିଲୋଗ୍ରାମ) ରୋଟ୍ରାକ୍ରାଫ୍ଟ ରେଡ ଗ୍ରହର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏକ ଏରିଏଲ୍ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ | ଏହି ପ୍ରଥମ ବିମାନଟି ଅଜ୍ଞାତରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା |

ରେଡ ପ୍ଲାନେଟର ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ – ପୃଥିବୀର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ – ଏବଂ ଆମ ଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ମାତ୍ର ୧% ଚାପ ସହିତ ଏକ ଅତି ପତଳା ବାୟୁମଣ୍ଡଳ | ଏହାର ଅର୍ଥ ସେଠାରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ବାୟୁ ଅଣୁ ଅଛି ଯାହା ସହିତ ଇଞ୍ଜେନ୍ୟୁଟିର ଦୁଇଟି ୪ ଫୁଟ ଚଉଡା (୧.୨ ମିଟର ଚଉଡା) ରୋଟର୍ ବ୍ଲେଡ୍ ଉଡ଼ାଣ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଅନନ୍ୟ ଉପାଦାନ ରହିଛି, ଏବଂ ଅଫ୍ ଦି ସେଲଫ୍-ବ୍ୟବସାୟିକ ଅଂଶ – ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରୁ ଅନେକ – ଏହି ମିଶନ୍ ସହିତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗଭୀର ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଜେପିଏଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକେଲ ୱାଟକିନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ନୀଳ ଆକାଶ’ ଫିଜିବିଲିଟି ଷ୍ଟଡିରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କନ୍ସେପ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ ୬ ଟି ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଇଛି। “

ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଥମ ଐଇତିହାସିକ ହାସଲ କରିଛି, ଏହା ହେଉଛି ଜେପିଏଲ୍, ତଥା ନାସାର ଲ୍ୟାଙ୍ଗଲି ଏବଂ ଆମେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର୍ ଏବଂ ଆମର ଶିଳ୍ପ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ଠାରେ ଆମର ଦଳର ଅଭିନବତା ଏବଂ ଦୃଢତାର ପ୍ରମାଣ। ରେ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବା ଏବଂ ନାସାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ଏହା ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଉଦାହରଣ | ଇନଜେନ୍ୟୁଟିର ଐତିହାସିକ ପ୍ରଥମ ଉଡ଼ାଣ ସମୟରେ ୱାନ୍ ଜାଇଲ୍ ଓଭରଲୋକ୍ରେ ପ୍ରାୟ ୨୧୧ ଫୁଟ (୬୪.୩ ମିଟର) ପାର୍କରେ ପାର୍ସର୍ଭାନ୍ସ ରୋଭର କେବଳ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ରିଲେ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥିଲା, ବରଂ ଏହାର କ୍ୟାମେରା ସହିତ ଉଡ଼ାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାନୁସାରେ ରଖିଥିଲା ​​| ରୋଭରର ମାଷ୍ଟକାମ-ଜେ ଏବଂ ନାଭକାମ କଳ୍ପନାକାରୀଙ୍କ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହେଲିକପ୍ଟରର ଉଡ଼ାଣରେ ଅତିରିକ୍ତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମା ମିମି ଅଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି, “ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଆମର ରାଇଟ୍ ଭାଇମାନଙ୍କ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏତେ ଦିନ ଧରି ଚିନ୍ତା କରି ଆସିଛୁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article