30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ରୋକିବାରେ ଭାରତ କିପରି ବିଫଳ ହେଲା |

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗରେ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁୟାରୀ ଠାରୁ ଭାରତ ଏହାର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ “ଟିକା କୂଟନୀତି” ର ଅଂଶ ଭାବରେ ବିଦେଶୀ ଦେଶକୁ ଡୋଜ ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ରମଣର ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ଭରଦାନଙ୍କ ଅବିଶ୍ଵାସୀ ଆଶାବାଦୀ ଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ହାରାହାରି ଦିନକୁ ୯୩,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରୋଗର ଶିଖର ଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଭାରତ ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୧୧,୦୦୦ ମାମଲା ଗଣନା କରୁଥିଲା। ଏହି ରୋଗରେ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁହାରର ହାରାହାରି ଦିନ ୧୦୦ ରୁ କମ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ମାରିବାରେ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ରାଜନେତା, ନୀତି ନିର୍ମାତା ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମର କିଛି ଅଂଶ ବିଶ୍ଵାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ପ୍ରକୃତରେ ଜଙ୍ଗଲ ବାହାରେ। ଡିସେମ୍ବରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ “କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ବକ୍ରକୁ ବଙ୍କା କରୁଛି”।

କବିତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଥିଲା ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ଏକ ସ୍ଥାନ ଆଡକୁ ଶୀତର ଲମ୍ୱା ଛାୟା ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତି ଭାଙ୍ଗୁଛି। ଶ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ “ଟିକା ଗୁରୁ” କୁହାଯାଉଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ୧୮୬ ମିଲିୟନ ଲୋକ ୮୨୪ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ତାରିଖରୁ ମତଦାନ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ହେବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଠଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନ ଥାଇ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରେ, ଗୁଜୁରାଟର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳ ଦେଖିବାକୁ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ୧୩୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଏକ ମାସ ତଳେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଭୂତାଣୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ଭୟଙ୍କର େଉରେ ଭାରତ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ସହରଗୁଡିକ ତାଲା ପକାଇବାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଦେଶରେ ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୧୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଥିଲା। ରବିବାର ଦିନ, ଭାରତ ୨୭୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଏବଂ ୧,୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଉଭୟ ଦିନିକିଆ ରେକର୍ଡ।

ଯଦି ରନୱେ ସଂକ୍ରମଣ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଭାରତର ଜୁନ୍ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତିଦିନ ୨୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଦି ଲାନସେଟ୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ମଶାନରେ କୋଭିଡ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର, ଡାକ୍ତରଖାନା ବାହାରେ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ କ୍ରନ୍ଦନ, ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଲମ୍ବା ଧାଡି, ମୃତଦେହରେ ଭରପୂର ମୃତଦେହ ଏବଂ ରୋଗୀମାନେ ବେଳେବେଳେ ଦୁଇ ଶଯ୍ୟାରେ କରିଡର ଏବଂ ଲବିରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଫିଡରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ଔଷଧ, ଅମ୍ଳଜାନ, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଆହ୍ .ାନ ଅଛି | କଳା ବଜାରରେ ଡ୍ରଗ୍ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ କିଛି ଦିନ ନେଉଛି | ଆଇସିୟୁ ବାହାରେ ବସିଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ବିସ୍ମିତ ମା କୁହନ୍ତି, “ସେମାନେ ମୋତେ ତିନି ଘଣ୍ଟା ଧରି କହି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ମୋ ପିଲା ମରିଯାଇଛି।” ଆନ୍ତରିକ ଚିକିତ୍ସା ବାହାରେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କର କ୍ରନ୍ଦନ ନୀରବତାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article