30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

“ହେରିଟେଜ୍ – ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ” ଉପରେ ୱେବିନାର୍

Must read

ଭୋପାଳ: ବିଶ୍ଵ ଐତିହ୍ୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋର୍ଡ ମିଳିତ ଭାବେ ‘ହେରିଟେଜ୍ – ଭବିଷ୍ୟତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ’ ଉପରେ ଏକ ୱେବିନିନାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସଂସ୍କୃତି, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଶୋ ଶେଖର ଶୁକ୍ଲା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଐତିହାସିକ ତଥା ପ୍ରାକୃତିକଐଇତିହ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ପାଇଁ ଏକ ୱେବିନିନାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ତଥା ସେମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କୌଶଳ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରାମର୍ଶ ୱେବିନିନରରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ୱେବିନିନର୍ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ଦିଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ |

ୱେବିନିନରରେ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅତିରିକ୍ତ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁଶ୍ରୀ ରୁପିନ୍ଦର ବ୍ର, ସାଂସଦ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋର୍ଡର ଅତିରିକ୍ତ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁଶ୍ରୀ ସୋନିଆ ମୀନା, ଇନଫୋସିସ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଏସ୍। ସୁଧା ମୁର୍ତ୍ତୀ, ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଗାୟକ ଯୋଡି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପଣ୍ଡିତ ରାଜନ ମିଶ୍ର ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ ସାଜନ ମିଶ୍ର, ଭାରତୀୟ ଇକୋଲୋଜି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କମ୍ପାନୀ ସିଏମଡି ଶ୍ରୀ ଷ୍ଟିଭ ବୋର୍ଗିଆ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଏସ। ଓଟା ସେମାନଙ୍କର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ମହାନ ଐତିହ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ନବୀକରଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଏସ୍। ସୁଧା ମୁର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇତିହାସ ପ୍ରେମୀ, ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଏନଜିଓ ସହାୟତାରେ ରାଜ୍ୟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଂସ୍କୃତିକ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ନବୀକରଣ, ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ହୋଇପାରିବ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶବାସୀଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନର୍ମଦା ଏବଂ ଶିପ୍ରା ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ସଂଯୋଗ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସର୍କିଟଗୁଡିକ ବିକାଶ କରାଯାଇପାରିବ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ହୋଟେଲରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀ ଷ୍ଟିଭ୍ ବୋର୍ଗିଆ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଗ୍ରାମୀଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଐତିହାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକାର ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ମଧ୍ୟ କରିବ | ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପଣ୍ଡିତ ରାଜନ ମିଶ୍ର ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ ସାଜନ ମିଶ୍ର ସମାଜ ତଥା ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା କଳାକାର ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ଭବିଷ୍ୟତ ପି .଼ିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ | ଭାରତର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଯୁଗ୍ମ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଏସ୍। ଓଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାକୃତିକ, ଭୌଗୋଳିକ, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ସଂଗୀତ ଐତିହ୍ୟକୁ ଏକତ୍ର କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବିକାଶ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଉତ୍ତରାଧିକାରକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଏହି ବିକାଶରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରଖିବେ | ଏହି ଧାଡିରେ ସଞ୍ଚି, ମାଣ୍ଡୁ ପରି ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବିକାଶ କରାଯାଇପାରିବ | ସାଂସଦ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋର୍ଡର ଅତିରିକ୍ତ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁଶ୍ରୀ ସୋନିଆ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ଦିଗରେ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ‘ଗ୍ରାମୀଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରକଳ୍ପ’ ଅଧୀନରେ 60 ଟି ଗ୍ରାମ ବିକାଶ କରାଯାଉଛି। ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗୃହ-ରହଣି ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ବିକାଶ ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି | ଚାମ୍ବଲ, ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ, ମାଲୱା, ବାଗେଲଖଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହିପରି ୧୦୦ ଟି ଗାଁର ବିକାଶ କରାଯିବ। ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ରୋଷେଇ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ୱେବିନିନରକୁ ଶ୍ରୀ ନିଶାନ୍ତ ଉପାଧ୍ୟାୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀ ନିଶାନ୍ତ ୟୁନେସ୍କୋର ଜଣେ ହେରିଟେଜ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଏବଂ ସ୍ଥପତି; ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଐତିହାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକାର ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଗରେ ନୂତନତ୍ୱ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ବିଦେଶର ଇତିହାସ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରେମୀମାନେ ୱେବିନିନରରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article