30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡ଼ିଶା ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି ।

Must read

ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଚାରିଜଣ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସକରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବୃହତ୍ତମ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରକୁ ରବିବାର ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ଚାରିଟିର ନମୁନା କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଅନ୍ୟ ୧୮୫ ସେବାୟତଙ୍କ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି | ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ବୃହତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାରକୁ ଧାରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ସୀମିତ ରହିବ। ବିଏମସି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅଶୋକସ୍ତାମି କାର ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପୁରୀରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀମାନେ ଓଡିଶା ବାହାରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରଟି- ନକରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ବହନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ପ୍ରାୟ ୨୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା।

ଭୁବନେଶ୍ଵର ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୩୩୮ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ କମିଶନର ପିସି ଚୌଧୂରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉପଲବ୍ଧ ୭୭୫ କୋଭିଡ -୧୯ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଶଯ୍ୟା ବିଷୟରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଦଖଲ କରାଯାଇଛି। “ଅଧିକାଂଶ ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀ ଘରେ ଅଲଗା ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ୬୦୦ ଶଯ୍ୟା ଯୋଡିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ କାରଣ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଆମେ ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନସକ୍ରିୟ କରିବୁ | ତେବେ ଭୁବନେଶ୍ଵରରର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ଗୃହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ରୋଗୀଙ୍କ ନିୟମିତ ମନିଟରିଂ ତଥା କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୫୦ ଟି ଦ୍ରୁତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ନାଗରିକ ସଂଗଠନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଓଡିଶାରେ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ୩୬୬୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୧୦% ରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାରେ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାରେ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କୁ ଏହା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ୪ ରୁ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। “କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚାରୋଟି ବର୍ଗର ଶଯ୍ୟା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରେ ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା, ଅମ୍ଳଜାନ ସପୋର୍ଟ ବେଡ୍, ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହିତ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କେବଳ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ଦିଆଯିବ। ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ୧୦ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ନହୁଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୫% ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ୬୦% ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ରୋଗୀମାନେ ଦଖଲ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବେଡରେ ଅଛନ୍ତି। ୨୪୮ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୪୫ ରୋଗୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଅଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ୫୪୧ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୨୯ ଟି ଅଧିକୃତ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article