30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୨-୪% ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଶିଶୁ!

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀ ଓଡିଶାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ବିସ୍ଫୋରକ ଚାଲିବା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨-୪ ପ୍ରତିଶତ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ୦-୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୋଇସାରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଶନିବାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ଵର ୪୫୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଭୁବନେଶ୍ଵରଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୪୫୧ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ସିଟି ୧୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ୪୮୦ ଟି ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାହାଣୀର ମୋଡ଼ ହେଉଛି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସେତେବେଳେ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ କଷ୍ଟଦାୟକ ଦିନ ଦେଖାଏ | ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ (ଏପ୍ରିଲ୍ ୧-୧୬) ଭୁବନେଶ୍ବର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ରୁ ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୈନିକ ସମୁଦାୟ ୨-୪ ପ୍ରତିଶତ | ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ ବର୍ଗର ଅଟେ |

ଗତ ବର୍ଷ ଶିଖର ସମୟରେ ସହରରେ ଅନୁପାତ ପ୍ରାୟ ୧-୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ୦-୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ସିଟିରେ ପ୍ରାୟ ୮୭ ପିଲା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ଏକ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରରେ ସମୁଦାୟ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଲିଙ୍ଗଗତ ବିଭାଜନ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଝିଅ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷ ଶିଶୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ | ଏହି ଅନୁପାତ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରାୟ ୬୭:୩୩ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା | ଭୁବନେଶ୍ବରର ବୟସ ବର୍ଗର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨.୭ ଲକ୍ଷ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇ ସହରର ଯୁବକ ଆତ୍ମା ​​କେତେ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ୦-୬ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଅଟନ୍ତି, ଭୁବନେଶ୍ଵର ଜନଗଣନା ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ବିଏମସିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ପରି ଏହା ହେଉଛି କାର୍ଯ୍ୟ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ (୨୦-୪୫ ବର୍ଷ) ଯିଏ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରେ |

କିନ୍ତୁ ଗତଥର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତାର ଧୀରେ ଧୀରେ ହୋଇଥିଲା। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ସହରର ଅଧିକାଂଶ ପିଲା କୋଭିଡ -୧୯ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନେ ତଥାପି ଖେଳ ପଡିଆରେ ମିଶ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ୧୫ ଦିନର ତଥ୍ୟର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗତ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସହରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୋଗାଯୋଗ ମାମଲା ମୋଟ ଦୈନିକ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ୮୨% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପୂର୍ବ ୭ ଦିନର ଅବଧିରେ ସମୁଦାୟ ମାମଲାର ଶତକଡ଼ା। ବିଏମସି ଦ୍ଵାରାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ୱାର୍ଡ ଜ୍ଞାନୀ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ହଟସ୍ପଟ୍ ହୋଇସାରିଛି। ଏବଂ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ପରି, ପୁଣି ବଢୁଥିବା ଟ୍ୟାଲିର ଇଞ୍ଜିନ ପାଲଟିଛି | ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୨, ୧୨, ୧୯, ୨୩ (ଖଣ୍ଡାଗିରି) ଏବଂ ୨୭ (ନୟାପଲ୍ଲୀ) ରେ ଥିବା ଲା ରାଜଧାନୀରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେଉଛି | ନୟାପଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ଗତ 7 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ ୧୦୮ଟି ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି | ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୨୭ (ନାୟାପାଲ୍ଲି) ର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୨,୦୩୯ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article