30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଶେଖ୍ ହାଇଦର ରେଜର ଏଜ୍ ଉପରେ ଲାଇଭ୍ କରିଥିଲେ |

Must read

ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ହତ୍ୟା ଓ ଅପହରଣ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶାରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଜଣେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଡାକ୍ତରଖାନା ୱାର୍ଡରୁ ସାହସିକତାର ସହ ପଳାଇଯିବା ପରେ ୬ ଦିନ ପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଶେଖ ହାଇଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଲରେ ଥିବାରୁ ଏହା ଏକ ଗରିବ ରିକ୍ସା ଚାଳକ ହେବା ଠାରୁ ଭୟଭୀତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଛି। ୫୮ ବର୍ଷିୟ ହାଇଦରଙ୍କ ପାଇଁ ଧନ ଏବଂ ସର୍ଟକଟ୍ ପଥ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ଅପରାଧ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିଲା | ଦୁଇଥର ବିବାହିତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ୧୯୯୦ ଏବଂ ୨୦୦୦ ଦଶକରେ ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ମୁକ୍ତି ତଥା ଅପହରଣ ପାଇଁ ତଥା ତାଙ୍କ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଖିଥିବା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଅପମାନିତ ହୋଇଥିଲା। ଦୁଇଟି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ହାଇଦର ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଥର ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜେଲ ଭିତରୁ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହତ୍ୟା ଏବଂ ମୁକ୍ତି ଅପରାଧର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ସେ ଓଡିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବହୁ ଦିନରୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ହବ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଅଣଶିକ୍ଷିତ ହାଇଦର ଏକ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଏକ ରିକ୍ସା ଟାଣୁଥିଲେ।

୧୯୮୦ ଦଶକ ଏହା ତାଙ୍କର ଅପାରଗ ଧନ ଥିଲା, ତାଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପତନ ସହିତ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ରଣପାରା ଠାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ନମ୍ର ପରିବାର କୁଟୀରକୁ ଦୁଇ ମହଲା ଘର ସହିତ ବଦଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହନ୍ତି | “ଶେଖ ହାଇଦର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଥିଲେ ଏବଂ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଦିନସାରା ତାଙ୍କ ରିକ୍ସା ପେଡାଲକୁ ଠେଲିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅପରାଧୀ ରବିନ (ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରା) ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ତାଙ୍କୁ ଅପରାଧ ଜଗତରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଶେଷରେ ସେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ରବି ପାଟି କହିଛନ୍ତି। ସେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଦିଲହରପୁର ଅଞ୍ଚଳର। ସହର ସୁଲେମାନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଗାରାପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିଲେ। “ଟିଟୋ, ସୁଲେମାନ ଏବଂ ହାଇଦର ରବିନଙ୍କଠାରୁ ଅପରାଧର କୌଶଳ ଶିଖିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହିଁ ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ରବିନଙ୍କ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଟିଟୋକୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ମୁଣ୍ଡ ଭାବରେ ବ .ାଇ ଦେଇଥିଲା। ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଜୁଲାଇ ୨୦୦୯ ରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ନିକଟରେ ଟିଟୋଙ୍କ ହେଞ୍ଚମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରାବି-ଶ୍ରେଣୀର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ସୁଲେମାନଙ୍କ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଟିଟୋ ଏବଂ ହାଇଦର ମଧ୍ୟରେ ପୃଥକତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଜଣେ ଭେଟେରାନ ଓକିଲ ପ୍ରଦିପ ଦାସ କହିଛନ୍ତି। ସହରର ଅପରାଧୀ |

୧୯୯୧ ରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଅପରାଧୀ ବୁଲା ସେଠୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବା ପରେ ହାଇଦରଙ୍କ କୁଖ୍ୟାତି ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ୧୯୯୭ ରେ ପୋଲିସ ସହ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ସେ ଏବଂ ଟିଟୋ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିବାଦ ପରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଖସି ଯାଇଥିଲେ। ବଡ ସରକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା କାର୍ଯ୍ୟ | ଟିଟୋ ଏବଂ ସୁଲେମାନଙ୍କ ସହ ହାଇଦରଙ୍କ ଶତ୍ରୁତା ବଢିବା ସହିତ ସେ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ମେ ୨୦୦୫ ରେ, ହାଇଦରଙ୍କ ଲୋକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ସୁଲେମାନର ସାନଭାଇ ଶେଖ ଚୁନାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ହାଇଦରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୧ ରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁଲେମାନଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ହାଇଦରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଥିଲେ। ହାଇଦର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜେଲ ଭିତରୁ ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ସେ ମେ ୨୦୦୭ ରେ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚାହିଦା ନେଇ କେଓନଜାର ଖଣି ବ୍ୟବସାୟୀ ରଶ୍ମୀ ରଂଜନ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଅପହରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ କରିଥିଲେ।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୫ ରେ ହାଇଦର ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଶାର ପୋଲିସ ଏବଂ ଜେଲ ବିଭାଗକୁ ହାଇଦ୍ରାକୁ ଜେଲରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିବ – ଏହି ଅପରାଧ ନେଟୱାର୍କକୁ କାଟିବା ଏବଂ ଜେଲ ଭିତରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ। ଗତ ମାସରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ହାଇଦ୍ରାଙ୍କୁ କଟକସ୍ଥିତ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ରେ ସେ ସେଠାରେ ଜଗି ରହିଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେଟିଭେଟ ସହିତ ବିରିୟାନି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପରେ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଡ୍ୟୁଟି ଅବହେଳା ପାଇଁ ୬ ଜଣ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୋଲିସର ମିଳିତ ଅପରେସନ୍ ଦ୍ଵାରା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ରେ ସାଙ୍ଗେରେଡି ଜିଲ୍ଲାର ହାଇଦରଙ୍କୁ ନାବିକ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ଯାହା ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ଅଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article