30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡିଶାକୁ ଛୁଇଁଲା ଭଳି ସୁନ୍ଦରଗଡର ଶରୀର ଗଣନା ସ୍ପାଇକ୍, ତିନି ଦିନରେ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

Must read

ରାଉରକେଲା: ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଦେହ ଗଣନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଯାହା ଓଡିଶାର କୋଭିଡର ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଅନ୍ୟତମ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ। ଗତ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ୧୪ ଜଣ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯଦିଓ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ନିରବ ନୀରବତା ବଜାୟ ରଖିଛି, ଶବଦାହ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଖାଯାଉଛି | ବେଦଭ୍ୟାସରେ ୧୧ ଟି ମୃତଦେହ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଖଟକ ର୍ବାହାଲ ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ବୁଧବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି; ଗୁରୁବାର ଦିନ ୬ ଜଣ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୭ ଜଣ ଜେପି, ଶାନ୍ତି ମେମୋରିଆଲ ଏବଂ ଇସ୍ପାଟ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କୁଟ୍ରା ବ୍ଲକର ଖଟକର୍ବାହାଲ ବ୍ୟତୀତ ସିଭିଲ୍ ଟାଉନସିପ୍, ବାଲୁଗୁଟ୍, ପାନପୋଶ୍, ଚେଣ୍ଡ୍ କଲୋନୀ ଏବଂ ରାଉରକେଲାର ନୟା ବଜାରର ଥିଲେ। ସୂଚନାନୁସାରେ ଯଦିଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ପରେ ପ୍ରାୟ ୩୪ ଟି ମୃତଦେହକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି, ତଥାପି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୪ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି,

ଯାହା ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨୫ ରେ ଅଦ୍ୟତନ କରାଯାଇଥିଲା। ବୃଦ୍ଧି, ସୁନ୍ଦରଗଡର ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି କାରଣ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୫୨୩ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି। ରାଉରକେଲା ଠାରୁ ୨୮୦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ନୂତନ ମାମଲା ସହିତ ସୁନ୍ଦରଗଡର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ୩,୨୯୫ ରେକର୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ଶିଖରର ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ | ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଟେଷ୍ଟ ପାସିଭିଟି ହାର (ଟିଆରପି), ଯାହା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୯.୩୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ ୯ ଠାରୁ, ଟିଆରପି ଚଡୁଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଚ୍ଚ ସଂକ୍ରମଣ ହାରକୁ କରୋନାଭାଇରସର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ, ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ କୋମୋରବିଡିଟି ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇଥାଏ। ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନୂତନ ମାମଲାଠାରୁ ୬ ରୁ ୧୦ ଗୁଣ ତଳେ ରହିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୀମାକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ | ଏହି ସମୟରେ, ରାଉରକେଲା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆରଏମସି) କମିଶନର ଦିବ୍ୟାଜୋତି ପ୍ୟାରିଡା ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ତଥା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସେକ୍ଟର -୨୦ ର ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ସେକ୍ଟର-୨ରେ ଦୁଇଟି ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ବାକି ଜିଲ୍ଲାର ସାତୋଟି ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଅଛି ଏବଂ ଦୁଇଟି ଶନିବାର ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏକ ଟ୍ୱିଟର ପୋଷ୍ଟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ କଲେକ୍ଟର ନିଖିଲ ପୱନ କଲ୍ୟାଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ହେତୁ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ରାଉରକେଲା, ରାଜଗଙ୍ଗପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଏବଂ ବୀରମିତ୍ରାପୁର ସହରରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ। ତେବେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପକେଟରେ ଏହି ଡ୍ରାଇଭ୍ ଅବ୍ୟାହତ ରହିବ। ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ ଏସ.କେ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ। ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ସୁବିଧା ପୁନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ରାଉରକେଲା ବ୍ୟତୀତ, ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଟି ଦ୍ରୁତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ୍ କୋବିଡ ୧୯ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ତୀବ୍ର କରିଥାଏ | ରାଉରକେଲା: କୋଭିଡ -୧୯ ଗାଇଡଲାଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଜୋରଦାର କରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ୬ଟି ଦୋକାନକୁ ସିଲ୍ କରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ନ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୭୮,୮୦୦ଜରିମାନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଉଦିତନଗରର ଚାରିଟି ଏବଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସାଇଟରେ ଦୁଇଟି ଦୋକାନକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୋନାଇର ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୋକାନକୁ ମଧ୍ୟ ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ବିସ୍ରା ବ୍ଲକର ମହିପାନୀ ଠାରେ କଡା ନଜର ରଖାଯାଇଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ପନିପରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଜାରରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article