30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ନୂଆ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ଓଡିଶାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ୩୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: କ୍ରମାଗତ ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ୩୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା ଗତ ୧୯,୦୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାକୁ ଚାଳିଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଠେଲି ଦେଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୧୪୪ ମାମଲା ଏବଂ ଚାରିଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଚାରିଜଣ କୋବିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା | ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଚାରି ଜଣ ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ରେ ଯେତେବେଳେ ୨୬୩ ଜଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ୧୮୨୩ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୩୨୧ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲେ। ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ତଥା କଟକ, ବାଲାସୋର, ପୁରୀ ଏବଂ କେଓନଜରର ସହରାଞ୍ଚଳ ପକେଟ ବ୍ୟତୀତ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଖୁରଡା ଏବଂ ନୁଆପଡା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇ ରହିଆସିଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟର ଶିଳ୍ପ ଟାଉନସିପରେ ନୂତନ କ୍ଲଷ୍ଟର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୨୩ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି, ତା’ପରେ ଖୁରଡା (୪୯୭), ନୁଆପଡା (୩୯୫), ବରଗଡ (୧୫୬), ସମ୍ବଲପୁର (୧୪୯), କଟକ (୧୪୦), ପୁରୀ (୧୨୯), କେଓନଜାର (୧୨୮) ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା (୧୧୯) ରହିଛି। ଛତିଶଗଡର ନିକଟତର ଥିବା ଦଶଟି ଜିଲ୍ଲା ୧୬୦୫ ଟି ମାମଲା ଏକାଠି କରି ଦୈନିକ କାଜେଲୋଡର ୫୨ % ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ | ରାଜ୍ୟ ୩୭,୨୪୫ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୩୧,୮୯୧ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୯.୭% ରୁ ୮.୪୪% କୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ୩୮, ୫୦ ଏବଂ ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ତିନିଜଣ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା, ସମସ୍ତେ କୋମୋରବିଡିଟିସ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୯୪୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ବାଲାଙ୍ଗୀର,ଝାରସୁଗୁଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୩,୬୪,୫୯୪ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୩,୪୩,୫୨୨ ରୋଗୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶନିବାର ଠାରୁ ୧୦ ସପ୍ତାହର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଶେଷରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରାତି ୯ ଟାରୁ ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଠାରୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ହ୍ରାସ ନକରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, କୋବିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ଚାଲନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ କୋବିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା। ଆସନ୍ତୁ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ପୂର୍ବ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ଲଢିବା।”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article