30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯାହାର ସମୟ ଆସିଛି ।

Must read

ସୁବ୍ରୋଟୋ ବାଗଚି ସର୍ବଦା ନୂତନ ଭୂମି ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ବିଶ୍ବାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଏହି ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଇଣ୍ଡଟ୍ରି ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଟେକ୍ ମେଜରରେ ତାଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ଛାଡି ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ଓଡିଶା ସ୍କିଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଓଏସଡିସି) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୬ ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍କିଲ୍ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୦ ରେ ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ -୧୯ ଏହାର ଟେଣ୍ଟଲେକ୍ସ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ମହାମାରୀ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପାନଚେ ଏବଂ ଇର୍ଷାପରାୟଣ ଆର୍ଟିକ୍ୟୁଲେସନ ସହିତ ସେ ଏହି ନୂତନ ଚଲେଙ୍ଗଜକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ କର୍କଟ ଏବଂ ପଲ୍ଲିଏଟିଭ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ୩୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଓଡିଶା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଟୋଷ୍ଟ ଉଠାଉଛି।

ଏକ ରାଜ୍ୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଏପରି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ଅନେକ ଉଦାହରଣ ନାହିଁ, ଏହା କିଛି କଳ୍ପନା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ଆଉଟଲୁକ୍ ର ସନ୍ଦୀପ ସାହୁଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବାଗଚି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହି ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଏବଂ ଓଡିଶା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଉଦ୍ଧୃତାଂଶ: ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ, ଆମର ଏକ ପରିବାର ସଭା ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସୁସ୍ମିତା, ମୁଁ ଏବଂ ଆମର ଦୁଇ ଝିଅ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ଟଙ୍କା କିପରି ପରିଚାଳନା କରିବୁ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲୁ | ସେହି ସମୟରେ, ଆମେ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ସ୍ଥିର କରିଥିଲୁ – ଗୋଟିଏ, ଆମର ସଞ୍ଚୟ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବ ନାହିଁ, ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ ବ୍ୟତୀତ ଏବଂ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ମାନବିକତାର ସେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ଆମେ ସେତେବେଳେ ରାଶି ଠିକ୍ କରିନଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଧାରଣା ଉପରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲା |

ଆମେ ନିଜକୁ ଆମର ସମ୍ପତ୍ତିର ରକ୍ଷକ ଭାବରେ ଦେଖିଲୁ ଏବଂ ଏହାର ମାଲିକ ନୁହେଁ | ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ, ନନ୍ଦନ ଏବଂ ରୋହିଣୀ ନିଲେକାନି ଏବଂ ଅବଶ୍ୟ ଆଜିମ ପ୍ରେମଜୀଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ଆମକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଚାଣକ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦେଖି ଆମେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ତିଆରି କଲୁ | ସେମାନେ ଆମକୁ ଶିଖାଇଲେ ଯେ ବୃହତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମକୁ ସାହସର ସହିତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ର) ଆପଣ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ସମାନ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ନା ଆପଣ କେବଳ ଓଡିଶା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଫ୍ଲୋରିଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଏକ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଉପହାର ଦେଇଥିଲୁ | ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ମାଇଣ୍ଡଟ୍ରି ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ଏହା ‘ଧନ୍ୟବାଦ’ କହିବାକୁ ଥିଲା | ଆମେ ଅରବିନ୍ଦ ଚକ୍ଷୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହିତ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜଡିତ ରହିଛୁ | ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟରେ ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆମେ ଅମୃତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଜଡିତ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ କରୁଣାଶ୍ରୟଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ। ଆମେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲୁ |

କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ୨୦୧୬ ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମେ ଓଡିଶା ଯିବା ପରେ, ଆମେ ଅନୁଭବ କଲୁ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଧନ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଚ୍ୟାନେଲ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ | ଆମେ ଏହି ଦେଶରୁ ଆସିଛୁ, ତେଣୁ, ଆମର ଅନେକ ଭାର ଏଠାରେ ଲୋଡ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଲୋକ ଭ୍ରମଣ କରିପାରିବା | କିଏ କ’ଣ କରିଛି ତାହା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ଏହା ଭାବିବା ବୃଥା ଏବଂ ଅହଂକାରୀ | ଆମ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ଏକ ସ୍ୱାର୍ଥପର ଦିଗ ଅଛି | ଗୋଟିଏ ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ସମସ୍ତେ ଫେରାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ, ବିଶେଷକରି ଯୁବକମାନେ, ଚାଣକ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଟନ୍ତି | ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେଜଣ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବାକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ | ଆମେ ଯାହା କରିପାରିବା ତାହା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ତୁଳନାରେ ଅନୁକରଣ କରିବା ନାହିଁ | ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଆମକୁ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଗଭୀର ନମ୍ରତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଜାଣିବା ଯେ ଆମ ଆଗରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥିଲା ଏବଂ ଆମ ପରେ ସମସ୍ୟା ଆସିବ | ଯଦି ମୁଁ ବିରାମ କରେ ଏବଂ ଚାରିଆଡ଼େ ଦେଖେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଯେ ମୁଁ ଜଏଣ୍ଟମାନଙ୍କ ଛାଇରେ ବୁଲୁଛି।

ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ହେଉଛି ଯେ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନ ପରି ଓଡିଶାର କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଅବନତି ହୋଇଛି। ଆମର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏଠାରେ ୧୨୦,୦୦୦ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୦,୦୦୦ ନୂତନ ରୋଗ ରିପୋର୍ଟ ହେଉଛି। ବିଶ୍ଵର ତୁଳନାରେ, ଏହା ବହୁତ ବଡ ଅଟେ | ଅନ୍ୟ ଦିଗଟି ହେଉଛି ଏହି ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିମ୍ନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତି | ଆମକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରାମେଡିକ୍, ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ତା’ପରେ ଏକ ଅଣ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଭାବରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟଙ୍କର ପରିଣାମ | ଏହା ଶାରୀରିକ, ଭାବନାତ୍ମକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବହୁ-ଜେନେରେସନ୍ ଅଟେ |

ଏପରିକି ଏକ ସରଳ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଅର୍ଥ ହୋଇପାରେ | ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଜୀବନ ସଞ୍ଚୟ ପୋଛି ଦେବା | ଯଦି ଆମେ ଏକ ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଷୟରେ କହିବା, ଏହା ୨୦-୨୫ ଲକ୍ଷ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ଓଡିଶା ଯେତେ ଯାଏଁ ଏହା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରଭାବ ରୋଗ। ଶେଷରେ, ଚୁପଚାପ୍ ଦେଖାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆମକୁ ଓକିଲାତି, ପ୍ରସାରଣ, ଶୀଘ୍ର ନିରାକରଣ ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଆମକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବ ନାହିଁ | ଆମକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା | ଯେତେବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଡେଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବେ, ଆମେ ଆଶା କରୁ ଯେ ଅନ୍ୟମାନେ ଆଗକୁ ଆସିବେ, ସେମାନେ ନୂତନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିବେ ଏବଂ ଚାଣକ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି, ମହାନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅନେକ ବଡ଼, ଉନ୍ନତ ସେଟ୍ ଅପ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ | ଏହି ସମୟରେ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା | ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆମେ ଏଠାରେ ଅଛୁ | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ ଏବଂ କର୍କଟରେ ସୀମିତ ରୁହ ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ଅର୍ଥ ଅଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article