30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି

Must read

ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସାରା ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଚାରୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସମନ୍ୱିତ କରିବା ସହ ଏକ ସଙ୍କଟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ଦଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନୋଟିସରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣର ‘ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଯୋଗାଣ’ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୪.୭ ନିୟୁତ ଟିକା ଦେଇଛି ବୋଲି ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଦୈନିକ ୩୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦେବା କ୍ଷମତା ରହିଛି।

ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆମେ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ। ତଥାପି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଯୋଗାଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଯୋଗାଣ ବାହାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ଓଡିଶା ସିଏମ ଦାବି କରିଛି। ଖୋଲା ବଜାରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ନାଗରିକମାନେ ନିଜେ ସଟ କିଣି ପାରିବେ | ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଭାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମାଜର ଅସୁରକ୍ଷିତ ବିଭାଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବା ଟିକାଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ସଫା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଋଷର କୋଭିଡ୍ -୧୯ଟିକା ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ଭି ନିକଟରେ ଭାରତ ଦ୍ଵାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଏପ୍ରିଲରେ ଦେଶକୁ ବିତରଣ କରାଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଟିକା ତିଆରିରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବନା ରହିବା ଉଚିତ୍ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ମାଇଲ୍ ଚଳାଇବା ଉଚିତ୍। ତାଙ୍କର ଶେଷ ପରାମର୍ଶରେ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟଲିରେ ସର୍ବାଧିକ ଯୋଗଦାନ କରୁଥିବା ମହାନଗର ନିଗମକୁ ଦେଶର ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବୟସ ମାନଦଣ୍ଡରେ ନମନୀୟତା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ସହରଗୁଡିକ ହେଉଛି ଦେଶର “ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ନାୟୁ କେନ୍ଦ୍ର” ବୋଲି ସିଏମ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହେବା ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ “ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ” ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article