30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଲିଙ୍ଗ ସମ୍ୱାଡ ଇଭେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏହି ପ୍ରୟାସରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିରେ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବ to ାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ, ଲିଙ୍ଗ ସାମଭାଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଜି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି | ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ, ସରକାରୀ ଭାରତର ଏହି ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ସାରା ଦେଶରେ ଅଧୀନରେ ଲିଙ୍ଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ, ରାଜ୍ୟ ତଥା କ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ୱର ଶୁଣିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଅଧିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା | ଲିଙ୍ଗ ସାମଭାଡ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ: ମହିଳା ଏଜେନ୍ସିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ଯେଉଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭ୍ୟାସ / ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବୁ (ନ୍ତୁ (ଯେପରିକି ମହିଳାମାନଙ୍କର ଜମି ଅଧିକାରକୁ ସୁଗମ କରିବା, କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନ ରେ ଯୋଗଦାନ, ଖାଦ୍ୟ, ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ଜନସେବା ବିତରଣ ପାଇଁ ଦୃଢ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ, ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରଦାନରେ (ଯଥା ଯାଦୁ ଶିକାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ); ସମସ୍ୟା / କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତୁ;

ଦେଶ / ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଉତ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଏକ ‘ଲିଙ୍ଗ ସଂଗ୍ରହାଳୟ’ ସୃଷ୍ଟିରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ; ଏବଂ ଏବଂ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଓକିଲାତି ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତୁ | ଚାଲୁଥିବା ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କ ଅଂଶ ଭାବରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସଚିବ ନାଗେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ସିହ୍ନା ଆଜି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଅନଲାଇନ୍ ଲଞ୍ଚ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିସହ, କ୍ଷେତ୍ରର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ୱର, ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ପ୍ରୟାସ ସେମାନଙ୍କ ଏଜେନ୍ସିକୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ କାହାଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବା କେସ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା |

୬୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ଜୀବିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଂଶ ହେବା ପାଇଁ ସଂଗଠିତ ହୋଇ, ଡେଣ୍ଡାୟାଲ ଆଣ୍ଟାୟୋଦୟ ଯୋଜନା-ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବିକା ମିଶନ ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସଂଗଠିତ ହୋଇ ମହିଳା ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସଶକ୍ତିକରଣକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ରଖିଛି ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଗରିବଙ୍କ ଫେଡେରେସନ୍ | କେବଳ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଜୀବିକା ସହାୟତା ସେବାକୁ ସୁଗମ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଦାବି କରିବା ପାଇଁ ଶାସନର ଏକ ବିସ୍ତାର ବାହୁ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି | ୨୦୧୬ ରେ, ଏହାର ଫେଡେରେଟେଡ୍ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମସ୍ୟାକୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଲିଙ୍ଗ, ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କର୍ମଚାରୀ, କ୍ୟାଡର ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ତାଲିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା | କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରରେ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ (ଯଥା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ କମିଟି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ସମ୍ବଳ କେନ୍ଦ୍ର) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହିତ ଏହା ଯୋଡି ହୋଇଥିଲା, ତେଣୁ ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଏବଂ ଅଧିକାର ଦାବି କରିପାରିବେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article