30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍

Must read

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୭ରୁ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ହେବ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ନୁଆପଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଅବିଦ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସପ୍ତାହକ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସକ୍ରିୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଏକ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ସଂଗ୍ରହକାରୀ ତଥା ରାଉରକେଲା ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ସମୟରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଇନୋକ୍ୟୁଲେସନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଏପ୍ରିଲ ତାରିଖରୁ ରାତ୍ରିରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶନିବାରଠାରୁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଆହୁରି ତିନି ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ |

ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ୬ ଟା ବଦଳରେ ଉଭୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ୧୭ ଏପ୍ରିଲରୁ ରାତି ୬ ଟାରୁ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ରହିବ। ଅନ୍ୟ ୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ରାତି ୯ ଟାରୁ ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏପରି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ, ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କ୍ରାଇପିସିର ଧାରା ୧୪୪ ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରି ଖରିଅର ଏନଏସି (ବିଜ୍ଞପ୍ତି କ୍ଷେ ତ୍ର ପରିଷଦ) ରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚଳାଚଳ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ୩,୧୦୮ ଜଣ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଓଡିଶାର କୋବିଡ-୧୯ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୩,୬୧,୪୫୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ତିନୋଟି ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁହାର ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ୧,୯୩୮ କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। (ଏହି କାହାଣୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଏକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଫିଡ୍ ରୁ ଅଟୋ-ଜେନେରେଟ୍ ଅଟେ |)

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article