30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୩ ରେ ଓଡିଶା ୨,୨୬୭ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାର ଏକକ ଦିନର ସ୍ପାଇକ୍ ରେକର୍ଡ କରିଛି |

Must read

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୩,୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (କୋବିଡ-୧୯) ର ୨,୨୬୭ ନୂତନ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାରେ ଓଡିଶା ରେକର୍ଡ କରିଛି ବୋଲି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧,୩୧୪ ଜଣ କ୍ୱାଣ୍ଟିନରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୯୫୩ ରୋଗୀ ସ୍ଥାନୀୟ ରୋଗ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡିଶାରେ ମୋଟ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୫୩,୩୫୩ ରହିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତିନିଜଣ ରୋଗୀ ଓଡିଶାରେ କୋବିଡ-୧୯ ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ୧,୯୩୩ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବୋଲି ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୭, ୨୦୨୦ ରେ ଓଡିଶା ୨,୦୦୦ ମାର୍କ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୯ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ – କେତେକ ୮୫୧ ରୋଗୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ୪୫୮ ମାମଲାରେ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି, ତା’ପରେ ଖୋର୍ଧା (୩୪୮), ସମ୍ବଲପୁର (୧୨୦), ବରଗଡ (୧୨୦), କଟକ (୧୧୭), ନୁଆପଡା (୧୦୪) ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର (୧୦୪) ।

ଓଡିଶା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୯,୪୬୧,୭୨୦ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ୩୩,୨୫୧ ଏପ୍ରିଲ ୧୩, ୨୦୨୧. ରାଜ୍ୟର ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୩.୭୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ବୋଲି ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି। ପିପିଲି ବିଧାନସଭା ବିଭାଗ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମତଦାନର ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କୋବିଡ-୧୯ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବୁର୍ଲାସ୍ଥିତ ଭେର୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଅତିରିକ୍ତ ୩୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋବିଡ-୧୯ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଏହା ଅମ୍ଳଜାନ ସୁବିଧା ଏବଂ ୫୦ ଟି ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ୟୁନିଟ୍ ସହିତ ୨୫୦ ଟି ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା ଗଠନ କରିବ | ଏହା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ବୋଲି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଛତିଶଗଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଯାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିବାସୀମାନେ କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଯଦି ସେମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ଅନ୍ୟଥା, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସୀମାରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଚୟନକୃତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଞ୍ଜିକରଣକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛୁ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଞ୍ଜୀକରଣ କାଉଣ୍ଟରରେ ବଡ଼ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀ ବିଭାଗରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ମାନୁଆଲ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିଆଯିବ | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀ ଏବଂ ସେବାୟତଙ୍କ ଉପରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜନସମାଗମ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଜଗତ୍ସିଂହପୁରର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୪ ରେ ଓଡିଆ ନୂଆ ବର୍ଷ ଦିବସରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିର ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସଂହିତା ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାରି କିମ୍ବା ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ବାରଣ କରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article