30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏପ୍ରିଲରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୧୦ ଛୁଇଁପାରେ!

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁବାର ଦିନ ଓଡିଶାରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରକ ଦ୍ଵିତୀୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ତରଙ୍ଗର ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଯେତେବେଳେ ଦୈନିକ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର କିଲୋ ମାର୍କ (୨,୯୮୯) ତଳେ କିଛି ଗୁଳି ଥିଲା। ପୂର୍ବ-ଶିଖର ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ସେମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦୈନନ୍ଦିନ ସଂକ୍ରମଣରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ହଠାତ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ବଡ଼ ଶିଖର ଆସିବାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ | ଗତ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ମହାମାରୀ ବକ୍ର (ଏପି-ବକ୍ର) | କୋଭିଡ -୧୯ ର ଓଡିଶାରେ ଏକ ବଡ଼ ଶିଖର ଆସିବାର ସୂଚାଇଥାଏ | ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ, ୭ ଦିନର ଗାଡ଼ି ହାରାହାରି ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୮ ରେ ଗଣନା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ୩୦୩ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅପରପକ୍ଷେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସପ୍ତାହ (ଏପ୍ରିଲ୍ ୯-୧୫) ମଧ୍ୟରେ, ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ |

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ରେ ଗଡ଼ୁଥିବା ହାରାହାରି ଏବଂ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ୧,୫୮୬ ରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲ୍ ୮ ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୩ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଅବଧି ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଦୈନିକ ଶିଖରଗୁଡିକ ପ୍ରତିଦିନ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଶିଖରରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୈନିକ ଶିଖର ଉତ୍ସ ହୋଇଯାଏ – ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ତୀବ୍ର ସଂକ୍ରମଣକୁ ସୂଚାଏ | ୧୪ଦିନିଆ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅବଧି ସମୟରେ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ଚକ୍ରରେ କୌଣସି ବ୍ରେକ୍ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ (ନିମ୍ନରେ ଥିବା ପ୍ରତିଛବିକୁ ଦେଖନ୍ତୁ) .ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଏ | ଏପ୍ରିଲରେ ଗତ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାଣ୍ଟିନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଓଡିଶାରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀବ୍ର ଭବିଷ୍ୟତରେ ସୂଚିତ କରେ | ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ୭ ଦିନରେ, ଦୈନିକ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣରେ ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ସମାନ ଭାବରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ଇପି-ବକ୍ରରେ ଓଡିଶାରେ ତୀବ୍ର ସଂକ୍ରମଣର ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଦତ୍ତ ପ୍ରସାରଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଜାରି ରହେ, ତେବେ ଏପ୍ରିଲରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ୨୬, ୨୦୨୦: ରାଜ୍ୟ ୬୩,୨୦୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କଲା | ଦିନର ନୂତନ ପଜିଟିଭ୍ ଥିଲା ୩,୩୭୧ | ଡିଆରପି ୫.୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ୨୦୨୧: ଓଡିଶା କେବଳ ୩୪, ୫୭୧ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି | ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ୨,୯୮୯ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା | ଡିଆରପି ୮.୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦି ବିଗ୍ ଆଲର୍ଟ: ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଆଜି ଓଡିଶାର ଡିଆରପି ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗର ଶିଖର ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮.୧-୮.୫ପ୍ରତିଶତ ଡିଆରପି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ: ପୂର୍ବ-ଶିଖରରେ ଥିବା ଡିଆରପି ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗର ଶିଖର ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏପ୍ରିଲ ୨୭-ମେ ୭ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଶିଖର ଆଡକୁ ଯାଉଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article