30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ତାଜା କୋବିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର:କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାର କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ସପ୍ତାହକ ବନ୍ଦ ହେବା ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ କୋଚିଂ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ / ଅଧୀକ୍ଷକ / ତ୍ଵତାବଧାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ୧୯.୦୪.୨୦୨ ଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏଥିପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଣିବ | ତଥାପି, ଯେଉଁଠାରେ ସମ୍ଭବ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କରାଯାଇପାରେ | ୧୯.୦୪.୨୦୨୧ ରୁ ସମସ୍ତ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ |କୌଣସି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ / ଅଧୀକ୍ଷକ / ତ୍ଵତାବଧାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଶାରୀରିକ, ଥିଓରୀ ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ୧୯.୦୪.୨୦୨୧ ରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସ୍ଵାର୍ଥରେ ହଷ୍ଟେଲରେ ନ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ | ସିଲାବସ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ନେବେ | ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ / ବୃତ୍ତିଗତ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଆଇଟିଆଇ / ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ସ / ଡିପ୍ଲୋମା କଲେଜ / ବୈଷୟିକ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ୧୯.୦୪.୨୦୨୧ ରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସମସ୍ତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ କରାଯିବ | ସମସ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ଅଫଲାଇନ୍ ଡିପ୍ଲୋମା ପରୀକ୍ଷା, ଯାହା ୨୬ ଏପ୍ରିଲରେ ଶେଷ ହେବ, କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ ପାଳନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ସମସ୍ତ ହଷ୍ଟେଲ / ଆବାସିକ ଆବାସ ୧୯.୦୪.୨୦୨୧ ରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ | ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ହଷ୍ଟେଲରେ ନ ରହିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହେବେ |

ତଥାପି, ପଣ୍ଡିତ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ / ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି, ସେହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ଉପଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ | ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଯଦି ଅଧିକ ଅଛି ତେବେ ଅଧିକ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆଣିବ | ବିଦ୍ୟାଳୟ / କଲେଜ / ଉଚ୍ଚ / ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରାଧିକରଣ ସିଲାବସ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଲାସ୍ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ | ବିଦ୍ୟାଳୟ / ଉଚ୍ଚ / ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବଂ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚଳିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ / ଏକାଡେମିକ୍ / ସେମି ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଦାୟିତ୍। ତୁଲାଇବେ। କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ / ସଂଗଠନ / ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କୋଚିଂ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ୧୭.୦୪.୨୦୨୧ ରୁ ଅଫଲାଇନ୍ / ଶାରୀରିକ କୋଚିଂ ଚଳାଇବେ ନାହିଁ | ତଥାପି, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ / ଅନ୍ ଲାଇନ୍ କୋଚିଂ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article