30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଜନବାଗୀଦାରୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ

Must read

ଜନବାଗୀଦାରୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଗଭର୍ନରଙ୍କ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍: ପୂର୍ଣ: କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ଦିନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଗୋଷ୍ଠୀର ମିଳିତ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଆହ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତଥା ଏନଜିଓ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ନରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ମୋଦୀ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ରିୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବରେ ସହଯୋଗ କରିବେ। ଗତ ବର୍ଷ ଜୀବାଣୁକୁ ରୋକିବାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା “ଜନବାଗିଡାରୀ” ର ଅନୁଭବ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ସାହିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଭୂମିକା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ ପୂର୍ଣ ହୋଇଛି | ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ମଧ୍ୟ କୋବିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ତଥା ଦେଶରେ ଜାରି ଟୀକାକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ପାରସ୍ପରିକ ଯୋଗଦାନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କୋବିଡ ସଂକ୍ରମଣର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିଲା।

ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଗତ ବର୍ଷର ଶିଖରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାର ଦେଖି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଦୈନିକ ନୂତନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଏବଂ ଭାରତ ଏହା ହୋଇପାରିଛି। ୧୦ କୋଟି ଟୀକାକରଣର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଦ୍ରୁତତମ ଦେଶ। ଗତ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ “ଟିକା ଉତ୍କଳ” (ଟୀକାକରଣ ମହୋତ୍ସବ) ର ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବକୁ ନୋଟିସ୍ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନୂତନ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା। “ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଦିଗରେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ମୋଦୀ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ନେଟୱାର୍କ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ମଧ୍ୟ ଆୟୁଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବକମାନେ ଆମର କର୍ମଜୀବୀ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା ଅନୁସରଣ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଏବଂ ସତର୍କତା | ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଆମର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଯୋଗଦାନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ is ପୂର୍ଣ ଅଟେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତମ ଉପଯୋଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ଜନବାଗିଦାରଙ୍କ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ତମ୍ଭ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ସମନ୍ୱୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେଶର ସଂକଳ୍ପକୁ ଆହୁରି ଦୃ କରିବ। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜ୍ୟପାଳମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ ନ ଦେଇ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଆଣିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଏବଂ କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ନାଗରିକ ସମାଜ ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡିତ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତି ରେଖା ଉପରେ ଏକ ‘ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ପିରିଟ୍’ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ରାକ୍ଷୀ ଅଫ୍ ଦି ଷ୍ଟେଟ୍’ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୃହକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ଉପରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରି ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଭାରତ କିପରି ଏକ ସକ୍ରିୟ ତଥା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରିଛି ତାହାର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କିପରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହିତ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ଏକ ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଦିଗରେ ସେମାନଙ୍କର ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କିପରି ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ପ୍ରୟାସରେ ଅଧିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସେମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀର ସକ୍ରିୟ ସାମାଜିକ ଯୋଗଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ଜନଭାଗିଦାରୀ’ କିପରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯୋଜନା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article