30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନ ଦୁବାଇରେ ଗୁପ୍ତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କାଶ୍ମୀରର ବିବାଦୀୟ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ସାମରିକ ତିକ୍ତତାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ବରିଷ୍ଠ ଗୁପ୍ତଚର ଅଧିକାରୀ ଦୁବାଇରେ ଗୁପ୍ତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୯ ରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ କନଭେନର ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତ୍ତିକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରମାଣୁ ସଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବରଫରେ ରହିଆସିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଠାଇଥିଲା। ସେହି ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ।

ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ କଡାକଡି କରିବା, ପାକିସ୍ତାନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କର ଅବନତି ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ରୋଡମ୍ୟାପକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଦୁଇ ସରକାର କୂଟନୈତିକର ଏକ ବ୍ୟାକ ଚ୍ୟାନେଲ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେବଳ ଅଂଶରେ ଶାସନ କର |

ଦୁଇ ଜଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏକ ବୈଠକ ପାଇଁ ଭାରତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ, ବାହ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦୁବାଇ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦାବି କରେ କିନ୍ତୁ କେବଳ ଆଂଶିକ ଶାସନ କରେ | ଦୁଇ ଜଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ, ବାହ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ମିଳିତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବୈଠକ ପାଇଁ ଦୁବାଇ ଯାଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article