30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ବାଂଲାଦେଶ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ‘ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶର ଗରିବ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଦେଶରେ ଖାଇବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନ ଥିବାରୁ ଭାରତ ଆସନ୍ତି, ବାଂଲାଦେଶ ବୈଦେଶିକକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏ.କେ ଅବଦୁଲ ମୋମେନ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶ ବିଷୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ସୀମିତ ଅଟେ। । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶେଷ କରି ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଏତେ ଗଭୀର ଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଭୁଲ ବୁଝାମଣା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ” ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମୋମେନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଶାହାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା।

ବାଂଲାଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ବଙ୍ଗୀୟ ଦୈନିକ ପ୍ରୋଟୋମ ଆଲୋଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରୀତିବି-ଟି ଅନେକ ଗିଆନି ଲୋକ ଆଚେନ୍, ଦେଖୋ ଦେଖେନ୍ ନା, ଜେନୋ ଜାନେନ୍ ନା। ଟୋବେ ତେନି (ଅମିତ ଶାହା) ଯୋଡି ସେଟା ବୋଲେ ଥାକେନ୍, ଆମି ବୋଲବୋ, ବାଂଲାଦେଶ ନିଏ ଟାୟର୍ ଗିଆନ୍ ସେମିଟୋ | ଏକାନେ କୋନୋ ମୋଙ୍ଗା-ଓ ନେଇ (ଏହି ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଦେଖିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ (ଅମିତ ଶାହା) ଏହା କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ କହିବି ବାଂଲାଦେଶ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ସୀମିତ ଅଟେ। ବାଂଲାଦେଶରେ କେହି ଭୋକରେ ମରନ୍ତି ନାହିଁ। କୌଣସି ମୋଙ୍ଗା ନାହିଁ (ବାଂଲାଦେଶର ଉତ୍ତର ଜିଲ୍ଲାରେ ଋତୁକାଳୀନ ଦାରିଦ୍ର ଏବଂ ଭୋକ)।

ନିଜ ଦେଶରେ ଖାଇବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପାଆନ୍ତୁ। ଯଦି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ବାଂଲାଦେଶରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅନେକ ସାମାଜିକ ସୂଚକାଙ୍କରେ ବାଂଲାଦେଶ ଭାରତଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି ବୋଲି ମୋମେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୯୦% ଲୋକ ଏଥିରେ ଅଛନ୍ତି। ବାଂଲାଦେଶ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ ଶ r ଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରେ, ଭାରତରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ଶୌଚାଳୟ ନାହିଁ | ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରିର ଅଭାବ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତଙ୍କ ପାଇଁ ସେପରି ଅଭାବ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଂଲାଦେଶରେ ଭାରତର 1 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କାମ କରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ଭାରତ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article