30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଦିଲ୍ଲୀରେ ୟୁକେ ଭାରିଏଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଶୀର୍ଷ ସୂତ୍ର କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କୋବିଡ୍ ଜୀବାଣୁଙ୍କର “ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍” ସହିତ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ୧୦ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଗୁଜୁରାଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ମିଳିଥିଲା ​​ସେହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି, କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏହି ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ତେବେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଶତପ୍ରତିଶତ ଦାୟୀ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏକ “ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍” ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଏକ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଦୁଇଟି ମ୍ୟୁଟେଟେଡ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏକ ତୃତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଗଠନ କରନ୍ତି | ଭାରତରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ହେଉଛି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ମିଶ୍ରଣର ଫଳାଫଳ |

ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର କାଲିଫର୍ନିଆରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସ୍ୱଦେଶୀ ଅଟେ | ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି ଧାରା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୪,୦୦୦୦ ନମୁନା ଜିନୋମ୍ କ୍ରମରେ ରହିବା ପରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଏକ ଜୀବଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜେନେଟିକ୍ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ-ସଂଯୁକ୍ତ ମୃତ୍ୟୁରେ ଡବଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟର ଭୂମିକା, ସଂକ୍ରମଣର ଗମ୍ଭୀରତା, ପ୍ରାଥମିକ ସଂକ୍ରମଣ, ପୁନ ସଂକ୍ରମଣ, ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବ୍ରିଟେନର ଜୀବାଣୁଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ସହିତ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ର ମିଶ୍ରଣ ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ, କୋଭିଡଙ୍କ ସହ ୮୦% ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟିଶ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାମଲାରେ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରହିଛି, ଯଦିଓ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ଏହା ରିପୋର୍ଟ କରିନାହିଁ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ୧୮ ରୁ ୧୯ ଟି ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଦେଶର ୭୦ ରୁ ୮୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା କରୋନାଭାଇରସର ବ୍ରିଟେନର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ୍ ପ୍ରକାରର ଉପସ୍ଥିତି ଅଳ୍ପ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ | କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି, ସରକାର ସେହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ତଦାରଖ ଅଧିକାରୀ ଏକ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଗତ ମାସରେ, ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଡବଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନର ଉପନ୍ୟାସକୁ ସରକାର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ।୬ ଟି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦୈନିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଗତ ମାସରେ ଭାରତରେ ଚିହ୍ନିତ ଏକ ଉପନ୍ୟାସ, ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରିପୋର୍ଟକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ଆଜି ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରି ମୋଟ କ୍ୟାସଲୋଡ୍ ୧.୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article