30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ କୋଭିଡ ବିସ୍ତାରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ତାଜା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ନୂଆ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ଓଡିଶା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସୋମବାର ଏକ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକର ସମସ୍ତ ଅଧୀକ୍ଷକ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ସିଡିଏମ୍ଓମାନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍କୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଣ-କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟିଭ୍ ସର୍ଜରୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସତର୍କତା ସହିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଞ୍ଜୀକରଣ କାଉଣ୍ଟରରେ ବିରାଟ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଓପିଡିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ନହୁଏ ତେବେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପୁନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ନଦେବାକୁ ଓପିଡି ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏବଂ ଭିତରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି | ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ | ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ଜଣେ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଯେତେବେଳେ ଆମ୍ବୁଲେଟୋରୀ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ଭିତରେ କୌଣସି ସେବାୟତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ | କୋଭିଡ ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ମାତୃତ୍ୱ ଏବଂ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସୁବିଧା ସହ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ଆଡମିଶନକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ମାମଲାରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ସେବା କୋଭିଡ ନାମରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ବେସରକାରୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମେତ ସମସ୍ତ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧୀକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅଧିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ। ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶା ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧,୭୪୧ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରି ରାଜ୍ୟର ସକ୍ରିୟ ମାମଲାକୁ ୯,୨୫୯ କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ୨୬୮ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସହିତ ସୁନ୍ଦରଗଡ କୋଭିଡ ହଟସ୍ପଟ୍ ଭାବରେ ରହିଆସିଥିବା ବେଳେ ଖର୍ଦା ଠାରେ ଦୈନିକ କ୍ୟାସଲୋଡ୍ ୨୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ବାଲାସୋର ୧୫୮ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ତା’ପରେ ସମ୍ବଲପୁର (୧୨୧) ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି (୧୧୪) | କଟକ, ପୁରୀ, ବରଗଡ, ନୁଆପଡା, କେଓନହାର, ଏବଂ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୫୦ ରୁ ୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୫.୭୮% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦,୦୯୭ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ୨୪ ଏବଂ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଉ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୧୯୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିବା ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରେ ମଧ୍ୟ ପୀଡିତ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article