30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ସଂଶୋଧିତ ଡିଏ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ଜୁଲାଇରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୧% ବୃଦ୍ଧି |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଭତ୍ତା ୧୧% ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ଲାଭ ପାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର, ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଜି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତିନିଟି ବିଚାରାଧୀନ ଡିଏ କିସ୍ତି ‘ସବସିଡ୍’ ହେବ ଏବଂ ସଂଶୋଧିତ ଡିଏ ହାର ୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। “ଯେହେତୁ ୦୧.୦୭.୨୦୨୧ ରୁ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତାର ଭବିଷ୍ୟତ କିସ୍ତି ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା,୦୧..୨୦୨୦, ୦୧.୦୭.୨୦୨୦ ଏବଂ ୦୧.୦୧ ରୁ ର ହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା |୨୦୨୧ ଆଶାକର୍ମୀ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଏବଂ ୦୧.୦୭.୨୦୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ସଂଶୋଧିତ ହାରରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଠାକୁର ଉପର ଗୃହରେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଦେଶରେ କୋବିଡ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଠାକୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ଦେଇଛି, ଯାହାର ଡିଏଭି ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ଵାରା ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କୋବିଡ ମହାମାରୀ ପରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ। ସିଜି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୭% ରେ ପାଇବା | ତେଣୁ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁୟାରୀରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେ ୩% ବୃଦ୍ଧି, ଜୁଲାଇ-ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପାଇଁ ୪% ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ-ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ଠାରୁ ୪% ବୃଦ୍ଧି ଆଶା କରାଯାଉଛି | । ଯଦି ଉପରୋକ୍ତ ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଏ, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ହାର (୧୭%) ୧୧% ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତାକୁ ୨୮% କୁ ନେଇଯିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article