30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

୩ ପିଲାମାନେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି; ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଓଡିଶାର ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ କୋଭିଡ -୧୯ ଆଲର୍ଟ ଅଛି | ଜାତୀୟ ଧାରାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରି ଗତ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ୦-୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ୨୩୩ ପିଲା ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ମୋଟ ୧୭୮୪ ଟି ନୂତନ ପଜିଟିଭ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୮୨ ଟି ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଅଟେ। ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓଡିଶା ସମେତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛି ଯେ ‘ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ’ ତୁଳନାରେ ପିଲାମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଦେଶର ଦ୍ଵିତୀୟ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା | କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କତାର ଟିପ୍ପଣୀ ହେଉଛି ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନାହିଁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ତାରିଖରୁ ଯେତେବେଳେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଏ, ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଗତ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା।

ଉପ-ବୟସ-ଗୋଷ୍ଠୀ (ଅର୍ଥାତ୍ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ୬-୧୪ ରୁ) ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | ଆକ୍ସେସ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ (ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୦-୧୨), ମୋଟ ୨୩୩ ନୂତନ | ରାଜ୍ୟରେ ପଜିଟିଭ୍ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ ବର୍ଗର ଅଟେ | ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷଜନକ | ଗତ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ୪,୯୦୩ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ ବର୍ଗର ଅନୁପାତ ପ୍ରାୟ ୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗରେ (ଜୁଲାଇ-ପୂର୍ବ-ଶିଖର ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ), ଓଡିଶାରେ ନୂତନ ପଜିଟିଭ୍ ତାଲିକାରେ ପିଲାଙ୍କ ଅନୁପାତ ୩-୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ୧୭,୯୧୬ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬, ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାରାହାରି ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରାୟ ୪୫ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଗତ ୩ ଦିନର ତଥ୍ୟ ଦିନକୁ ହାରାହାରି ନୂତନ ପଜିଟିଭ୍ ପାଖାପାଖି ୭୮ ରେ ରଖିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟକୁ ଦେଖୁଛି ଯେ ଯଦିଓ ୟୁପି ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକାଂଶ ଟପ୍ -୫ ରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ମାମଲା ଏକ ସ୍ପାଇକ୍ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଦେଶର କୋଭିଡ୍ -୧୯ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଓଡିଶାର ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଏପ୍ରିଲ୍ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମହତ୍ ପୂର୍ଣ ଅଟେ ଏବଂ ଗତ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ଏକ ସତର୍କତା ପରି ମନେହୁଏ। ଗତ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରତି ୫୪ ଟି ଶତପ୍ରତିଶତ ପଜିଟିଭ୍ ୧୫-୪୦ ବର୍ଷର ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ (କଲେଜ ଯିବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବୟସ ବର୍ଗର ଏକ ଅଂଶ) | ୪୧-୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ, ଗତ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ନୂତନ ମାମଲାରେ ନୂତନ ପଜିଟିଭ୍ ର ଅଂଶ ପ୍ରାୟ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ବୃଦ୍ଧ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପିଠା (୬୦+ ବର୍ଷ) ପ୍ରାୟ ୯ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗରେ, ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ୧୫-୪୦ ବୟସ ବର୍ଗର ମୋଟ ଭାରରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁପାତ ରହିଥିଲା ​​(ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଦୈନିକ ମାର୍କ ମାମଲା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା)।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article