27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଭାରତୀୟ, ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଆଲୋଚନା ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା |

Must read

ଜମ୍ମୁ: ଭାରତୀୟ, ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଆଲୋଚନା ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଘର୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ହୋଇଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ରାତି ୧୦.୩୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସଂଳାପ ୧୧.୩୦ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା .. ସେମାନେ ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍, ଗୋଗ୍ରା ଏବଂ ୯୦୦ ବର୍ଗ କିମି ଡେପସଙ୍ଗ୍ ସମତଳ ପରି ଘର୍ଷଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ | ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଚୁସୁଲରେ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଏକାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ପି.ଜି. ମେନ୍, ଲେହରେ ଅବସ୍ଥିତ ୧୪ କର୍ପସର କମାଣ୍ଡର | କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଘର୍ଷଣ ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ |

ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଅବହେଳା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଗୋଗ୍ରା, ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଡିପସଙ୍ଗ୍ ପରି ଅନ୍ୟ ଘର୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି “ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଡି-ଏସ୍କାଲେସନ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ଘଟିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଜିନିଷଗୁଡିକ ସହଜ ହେବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମୂଳ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଡିପ୍ସଙ୍ଗରେ ବିଲ୍ଡ-ଅପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ର ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉ ନଥିଲା ଯାହା ମେ ୨୦୨୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେହେତୁ ଏଠାରେ ୨୦୧୩ ରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା, ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ନିକଟରେ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡର ବୈଠକରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ରେ, ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ରେ ଟେନସନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉଭୟ କୂଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ରେ ଚୀନ୍ ଏକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବେଜିଂ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଫିଙ୍ଗର ୮ କୁ ଫେରିଗଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳର ଫିଙ୍ଗର ୨ ରୁ ୩ ମଧ୍ୟରେ ଧନ ସିଂ ଥାପା ପୋଷ୍ଟକୁ ଫେରିଗଲେ। ପାରମ୍ପାରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ସମେତ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା | ହ୍ରଦ ଭିତରକୁ ଯାଉଥିବା ପର୍ବତ ସ୍ପୋରକୁ ସାମରିକ ପାର୍ଲାନ୍ସରେ ଫିଙ୍ଗର ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳକୁ ୮ ଟି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଫିଙ୍ଗର ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଛି ଏବଂ ଫିଙ୍ଗର ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ବିବାଦ କରିଛି। ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରେ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ରେ ନିୟୋଜିତ | ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳରେ ଏହି ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article