30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଖରାପ କରିବ କି?

Must read

ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଏକ ଅନ୍ଧକାର ମେଘ ପାଖେଇ ଆସୁଛି: ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଅଧିକ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆଉ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର-କେନ୍ଦ୍ରିକ ଘଟଣା ନୁହେଁ | ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ଶିଖରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଦୈନିକ ଚାଲିବା ହାର ସହିତ ଏହା ଆଉ ଏକ ତରଙ୍ଗ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସୁନାମି | ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଦ-୧୯ରଙ୍ଗ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ସ୍ଥିର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ୍ ର ଦର୍ଶକ ପୁନର୍ବାର ବଡ଼ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏହି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କେତେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି? ନୋମୁରା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ସୋନାଲ ଭର୍ମା ଏବଂ ଅରୋଦୀପ ନନ୍ଦୀ ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବଶେଷ ମତାମତ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁନଥିବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ପ୍ରକାଶିତ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ପ୍ରାରମ୍ଭ ପାଇଁ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ହାଇ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ତଥ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରାୟତ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦା, ଓଜୋନ୍ ଏକାଗ୍ରତା ସ୍ତର ଏବଂ ରେଳ ମାଲ ପରିବହନ ରାଜସ୍ୱ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସ୍ଥିର ରହିଥିବାବେଳେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆଗାମୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ କିଛି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦାଗ ଅଛି | ପ୍ରଥମେ, ଟୀକାକରଣର ଗତି ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି – ଆମେ ଆକଳନ କରୁଛୁ ଯେ ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଏହାର ୪୦-୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଟୀକାକରଣ ନିଆଯାଉଥିବାରୁ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ପଛକୁ ବାଉନ୍ସ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ “ଚରମ ଅନଲକ୍” ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article