30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତର ସାମରିକ ରାଜା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

Must read

ଭାରତର ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକ କମାଣ୍ଡର ସାଇବର ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷମତା, ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ଶକ୍ତିର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନାକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ତିନି ସେବା ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତତା, ନାଗରିକ ତଥା ସାମରିକ ବୈଷୟିକ ପ୍ରୟାସର ଏକୀକରଣ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତଥା ବାହ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି; ଜାତୀୟ ସ୍ଵାର୍ଥ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସୁରକ୍ଷା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଧ୍ୟାନ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ। ବର୍ତ୍ତମାନର ତଥା ଭବିଷ୍ୟତର ଆହ୍ନ ପାଇଁ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବିଷୟରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀ (ସିଡିଏସ୍) ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଦ୍ଧ ସହ ଲଢିପାରିବ ନାହିଁ। ଅତୀତରେ ଯୁଦ୍ଧର ଅନୁଭୂତି ଏବଂ ସଂରଚନା ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା

ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଆହ୍ ାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ କଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ସହିତ ଆଜିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ପ୍ରକ୍ସି ଯୁଦ୍ଧ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରମାଣୁ ଓଭରହଙ୍ଗ ଅଧୀନରେ ଯୋଗାଯୋଗ, ପାରମ୍ପାରିକ ତଥା ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ବିଭିନ୍ନ ବିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିବେକାନନ୍ଦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ଵାରା ଏପ୍ରିଲ ୭ ରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନାରେ ସିଡିଏସ୍ କହିଛି। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବିଶ୍ଵ ପରିବେଶ ଭାରତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଦାବି କଲା। ସିଡିଏସ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ମୁଖ୍ୟମାନେ ପ୍ରାୟତ ସର୍ବସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଆସୁଥିବାବେଳେ ରାୱତଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ତାହା ସେ କହିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article