29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ଗତ ମାସରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନ ପୋଲିସ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଆଁମାରକୁ ପଠାଇବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏକ ନିବେଦନକୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ମିଆଁମାରର ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ତଥା ହିଂସାର ପଳାୟନ କରି ଭାରତରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଗତ ମାସରେ ଉତ୍ତର ଜାମ୍ମୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ ନକରିବାକୁ ଦୁଇ ଶରଣାର୍ଥୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ପିଟିସନରେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜମ୍ମୁରେ ଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ଏକ ସବ୍-ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ଏବେ ଏକ ହୋଲ୍ଡିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅଣ-ରିଫୁଲମେଣ୍ଟର ଧାରଣା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକ ଦେଶକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ବାରଣ କରେ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହେବେ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଶରଦ ଅରବିନ୍ଦ ବବଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଠିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିବେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶାନ୍ତର ହୋଇପାରିବ। ବିଚାରପତି ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ମିଆଁମାରର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉଠାଯାଇଥିବା ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମକୁ ଜଣାଇବାକୁ ହେବ ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣା ଉପରେ ଆମେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେ ଏହି କ୍ରମରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୫୧ ମସିହାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ ଏକ ଦସ୍ତଖତକାରୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ପୁନ ନିର୍ମାଣର ନୀତି କେବଳ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ।

ଏଥିସହ, ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଖୋଲା ଭୂମି ସୀମା ଦ୍ଵାରା “ଅବୈଧ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରବାହର କ୍ରମାଗତ ବିପଦ” ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା “ଗୁରୁତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।” ବିଦେଶୀ ଅଧିନିୟମ ୧୯୪୬ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ଅର୍ଡର ୧୯୪୮ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶାନ୍ତର କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନେ | ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ସେନା କ୍ଷମତା ଦଖଲ କରିବା ପରେ ମିଆଁମାରରେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତା ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ ଭୟରେ ନାମକରଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଆଦେଶ। ମିଆଁମାରରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି, ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶା କରିଥିଲି ଯେ ବିଚାରପତି ଆମ ସପକ୍ଷରେ ଶାସନ କରିବେ। ମୋଦୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଦେଶରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ। ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୨୦୧୭ରୁ ଅତିକମରେ ଏକ ଡଜନ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କୁ ନିର୍ବାସିତ କରାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article