29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ସେଚେଲରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ସେଚେଲ୍ସ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ଦୃଢ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଭାଗିତା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସାଗର’ – ‘ଅଞ୍ଚଳରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି’ ପାଇଁ ସେଚେଲ୍ସ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ | ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେଚେଲ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୱେଭେଲ୍ ରାମକାଲାୱାନ୍ଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରି ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବଶ୍ୟକତା ସମୟରେ ଭାରତ ସେଚେଲ୍ସକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ୫୦ ହଜାର ଡୋଜ୍ ମେଡ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିକା ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମେଡେ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସେଚେଲ୍ସ ପ୍ରଥମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ସେଚେଲ୍ସରେ ନୂତନ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କୋର୍ଟ ବିଲଡିଂ ନିର୍ମାଣରେ ଭାରତ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିବାରୁ ଖୁସି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ସେଚେଲ୍ସର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଭାରତ ଏକ ନୂତନ, ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡ୍-ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଷ୍ଟ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଭେସେଲକୁ ସେଚେଲ୍ସ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ଵିପ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ବିପଦ। ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଭାରତ ସହାୟତାରେ ନିର୍ମିତ ସେଚେଲ୍ସରେ ଏକ ମେଗା ୱାଟ ସୌର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାରତ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ବିହାରର ଗୋପାଳଗ j ୍ଜରେ ୱେଭଲ ରାମକାଲୱାନ ଭାରତର ଏକ ପୁତ୍ର |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି କେବଳ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଲୋକ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ପାଇଁ ଗର୍ବିତ | ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେଚେଲ୍ସର ଲୋକଙ୍କର ଜନସେବା ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ସେଚେଲ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୱେଭେଲ ରାମକାଲାୱାନ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ସହଯୋଗୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଆମକୁ କେବେ ବିଫଳ କରିନାହିଁ। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ୧୦ ଟି ହାଇ ଇମ୍ପାକ୍ଟ କମ୍ୟୁନିଟି ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ, ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷାଗତ ତଥା ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହଯୋଗରେ ଭାରତର ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଗୁଡ଼ିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଘାଟନ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି, ବିକାଶ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେଚେଲ୍ସର ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଭାରତର ବିଶେଷ ତଥା ସମୟ ପରୀକ୍ଷିତ ଭୂମିକାକୁ ଦର୍ଶାଏ | ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ସେଚେଲ୍ସର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗଭୀର ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ପ୍ରମାଣ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article