26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି

Must read

ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ନିରାଶାବାଦୀ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ କମ୍ ଗୁଙ୍ଗ-ହୋ, ଯାହା ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ କମ କରିଦେଲା | ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗ୍ରାହକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ସୂଚକାଙ୍କ ମାର୍ଚ୍ଚରେ୫୩.୧ରୁ ଜାନୁଆରୀରେ ୫୫.୧ କୁ ଖସି ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ୧୦୦ ହେଉଛି ନିରାଶା ଏବଂ ଆଶାବାଦୀତା ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନକାରୀ ରେଖା। ଭବିଷ୍ୟତର ଆଶା ସୂଚକାଙ୍କ ସହିତ ସର୍ଭେ ଉତ୍ତରଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ବିଷୟରେ କମ୍ ଆଶାବାଦୀ ଥିଲେ ..

ନିରାଶାର କାରଣ ସାଧାରଣ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି, ଆୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଭାବନା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ଆରବିଆଇ କହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ସୂଚକାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ୪୯.୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସର୍ଭେରେ ସୁଧାର ଆସିଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆଶାକୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ମୁଦ୍ରା-ନୀତି ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଜ, ଯେଉଁମାନେ ଗତ ବର୍ଷ ମୂଲ୍ୟ-ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ସେହି ଦିନଠାରୁ ଷ୍ଟିକ୍ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ମୂଲ୍ୟ ଚାପ ହାର-ସେଟର୍ଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଆରମ୍ଭରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି .. ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରକୃତ ହାର ସେମାନଙ୍କର ବିକୃତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ଯେପରିକି ସୁନା ଭଳି ଭୌତିକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ସୁନା ଆମଦାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ବାହ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇପାରେ | କମ୍ ଆର୍ଥିକ ସଞ୍ଚୟ ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article