29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଆଜି ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଅସହଯୋଗ ପାଇଁ ଭାରତ, ଚୀନ୍ ଏକାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା କରିବ

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପାଇଁ ମତଭେଦ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚୁସୁଲରେ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଏକାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପୁଣି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଘଟୁଛି। କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଧ୍ୟାନ ଅନ୍ୟ ଘର୍ଷଣ ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ହେବ | ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଅସନ୍ତୋଷ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଗୋଗ୍ରା, ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଡିପସଙ୍ଗ୍ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଘର୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଡି-ଏସ୍କାଲେସନ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଜିନିଷ ସହଜ ହେବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମୂଳ ପଦବୀକୁ ଫେରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ରେ, ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ବ .ାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ଲେହରେ ଅବସ୍ଥିତ ୧୪ ଟି କର୍ପସର କମାଣ୍ଡର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ପିଜି କେ ମେନନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ହଟ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ, ଗୋଗ୍ରା ଏବଂ ୯୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଡେପସଙ୍ଗ ସମତଳ ପରି ଘର୍ଷଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଡେପ୍ସଙ୍ଗରେ ବିଲ୍ଡ-ଅପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅଫ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉ ନଥିଲା, କାରଣ ଏଠାରେ ୨୦୧୩ ରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା, ଭାରତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡର ବୈଠକରେ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଇନ୍ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରିଛି। ଗୋଗ୍ରା ଏବଂ ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ୍ସର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରୟାସ ହେବ। ଡେପସଙ୍ଗର ସମାଧାନ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉଭୟ କୂଳରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ରେ ଚୀନ୍ ଏକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବେଜିଂ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।

ଚାଇନାର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଟିମ୍ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦଳ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ଶାରୀରିକ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ପୁନ – ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଫିଙ୍ଗର ୮କୁ ଫେରିଗଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳର ଫିଙ୍ଗର ୨ ରୁ ୩ ମଧ୍ୟରେ ଧନ ସିଂ ଥାପା ପୋଷ୍ଟକୁ ଫେରିଗଲେ। ପାରମ୍ପାରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ସମେତ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରଖାଯାଇଥିଲା। ହ୍ରଦ ଭିତରକୁ ଯାଉଥିବା ପର୍ବତ ସ୍ପୋରକୁ ସାମରିକ ପାର୍ଲାନ୍ସରେ ଫିଙ୍ଗର ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳକୁ ୮ ଟି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଫିଙ୍ଗର ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ବିବାଦ କରୁଛି ଏବଂ ଫିଙ୍ଗର ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜସ୍ୱ ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଛି। ଲାଇନ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଚାଇନାର ଆକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳରେ ଉଭୟ ଜଳ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article