27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଭଳି ଭବିଷ୍ୟତୀୟ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ; ଜଳବାୟୁ ଉପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଦୂତ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନି ଦିନିଆ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହଭାଗିତାକୁ ପୁନ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା। ଏହି ଗସ୍ତର ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏପ୍ରିଲ ୨୨-୨୩ ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଡକାଯାଇଥିବା ଭର୍ଚୁଆଲ ଜଳବାୟୁ ନେତାଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ନୋଟ୍ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅନ୍ୟତମ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଏହା ବିଡେନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବଡ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ, ଏବଂ ଏଥିରୁ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳାଫଳ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଆଗ୍ରହୀ ହେବ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ର ଜଳବାୟୁ ନେତୃତ୍ୱକୁ ପୁନଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ୨୦୫୦ ପାଇଁ ଏକ ନିଟ୍-ଶୂନ ନିର୍ଗମନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନିଜକୁ ସମର୍ପିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ | ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ନେଟ-ଶୂନ ନିର୍ଗମନ ପରିସ୍ଥିତି ହାସଲ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିବା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ସମାନ ଇଉରୋପରେ ବ୍ୟାପକ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ କାନାଡା, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଏକ ନିଟ୍-ଶୂନ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଜକୁ ସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଚାଇନା ୨୦୬୦ ସୁଦ୍ଧା ନେଟ-ଶୂନ ଯିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି, ଗ୍ରୀନ୍ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସର ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ନିର୍ଗମନକାରୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ପରେ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି। କେରିଙ୍କ ଗସ୍ତର ଅନ୍ୟତମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାର କଠୋର ବିରୋଧକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ନଗ୍ନ କରାଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଏକ ୨୦୫୦ ନେଟ-ଜିରୋ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଖୋଲିବା ହେଉଛି ନେଟ-ଶୂନ, ଯାହାକୁ କାର୍ବନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। – ନିରପେକ୍ଷତା, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଏକ ଦେଶ ଏହାର ନିର୍ଗମନକୁ ଶୂନକୁ ଆଣିବ | ବରଂ, ନେଟ୍-ଶୂନ ହେଉଛି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଅବଶୋଷଣ ଏବଂ ଅପସାରଣ ଦ୍ଵାରା ଦେଶର ନିର୍ଗମନ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଜଙ୍ଗଲ ପରି ଅଧିକ କାର୍ବନ ସିଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିର୍ଗମନର ଅବଶୋଷଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଅପସାରଣ ପାଇଁ କାର୍ବନ କ୍ୟାପଚର ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଭଳି ଭବିଷ୍ୟତୀୟ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ |

ଏହି ଉପାୟରେ, ଏକ ଦେଶ ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ନିର୍ଗମନ ସମ୍ଭବ, ଯଦି ଅବଶୋଷଣ ଏବଂ ଅପସାରଣ ପ୍ରକୃତ ନିର୍ଗମନରୁ ଅଧିକ ହୁଏ | ଏକ ଭଲ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଭୁଟାନ ଯାହାକୁ ପ୍ରାୟତଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ-ନକାରାତ୍ମକ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥାଏ କାରଣ ଏହା ନିର୍ଗତ ହେବା ଠାରୁ ଅଧିକ ଶୋଷଣ କରିଥାଏ | ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶକୁ ୨୦୫୦ ପାଇଁ ଏକ ନେଟ-ଶୂନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସାଇନ୍ ଇନ୍ କରିବାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ସକ୍ରିୟ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହେଉଛି ଯେ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ଵର କାର୍ବନ ନିରପେକ୍ଷତା ହେଉଛି ପ୍ୟାରିସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଯାହା ପୂର୍ବ-ଶିଳ୍ପ ସମୟ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରହର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨ ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ। ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ନୀତି ଏବଂ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ | ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳର ନିରପେକ୍ଷତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ଦୀର୍ଘମିଆଦି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏକ ଆଲୋଚନାର ସର୍ବଶେଷ ସୂତ୍ର | ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡିକ ଦେଶର ନୀତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଏବଂ ନିରନ୍ତରତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସହମତି ହୋଇ ନାହିଁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଧନୀ ତଥା ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୫୦ କିମ୍ବା ୨୦୭୦ ପାଇଁ ନିର୍ଗମନ-ହ୍ରାସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ଅନିୟମିତ ନିର୍ଗମନ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ମୁଖ୍ୟତ ବିଶ୍ଵ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦାୟୀ | ନେଟ-ଶୂନ ସୂତ୍ର କୌଣସି ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଗମନ ହ୍ରାସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ | ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଏକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନର ନିର୍ଗମନ ସ୍ତରରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇପାରେ, କିମ୍ବା ନିର୍ଗମନକୁ ବଢାଇ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଶୋଷିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରେ | ବିକଶିତ ଦୁନିଆର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଏକ ବଡ ଆରାମ, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାର ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାଣ୍ଟିଛି ଏବଂ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଇଣ୍ଡିଆ ହିଁ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି କାରଣ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। । ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଅତୁଳନୀୟ। ଆଗାମୀ ଦୁଇରୁ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତର ନିର୍ଗମନ ପୃଥିବୀର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, କାରଣ ଏହା ଶହ ଶହ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚାପ ପକାଉଛି। କୌଣସି ପରିମାଣର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କିମ୍ବା ବୃକ୍ଷରୋପଣ ବର୍ଦ୍ଧିତ ନିର୍ଗମନ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ |

ଅଧିକାଂଶ କାର୍ବନ ଅପସାରଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବିଶ୍ଵସନୀୟ କିମ୍ବା ବହୁତ ମହଙ୍ଗା | କିନ୍ତୁ ନୀତି ତଥା ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ଯୁକ୍ତିକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ୨୦୧୫ ପ୍ୟାରିସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଲଢି ବା ପାଇଁ ନୂତନ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଥାପତ୍ୟରେ ନିଟ୍-ଶୂନ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ | ପ୍ୟାରିସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜଳବାୟୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯାହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ | ଦେଶଗୁଡିକ ନିଜ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ଦଶ ବର୍ଷର ଜଳବାୟୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ-ଫ୍ରେମ୍ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡିକ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ହେବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ୟାରିସ ଚୁକ୍ତିନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ୨୦୨୫ କିମ୍ବା ୨୦୩୦ ଅବଧି ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି | ଭାରତ ଯୁକ୍ତି କରୁଛି ଯେ ପ୍ୟାରିସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଢାଞ୍ଚା ବାହାରେ ନେଟ-ଜିରୋ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ସମାନ୍ତରାଳ ଆଲୋଚନା ଖୋଲିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦେଶମାନେ ଯାହା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଦାହରଣ ଦେଇ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଶା କରୁଛି। ଏହା ଉପରେ ଭଲ ଅଛି |ନୂଆ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article