29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଓଡିଶା ମାନବ ବାସସ୍ଥାନରେ ରାଜା କୋବ୍ରା ଦୃଶ୍ୟରେ ସ୍ପାଇକ୍ ଦେଖିଲା

Must read

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଓଡିଶାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନ ବିଭାଗରେ ମାନବ ବସତି ଗୁଡିକରେ ରାଜା କୋବ୍ରା (ଓଫିଓଫାଗସ୍ ହାନ୍ନା) କୁ ଦେଖି ଏକ ସ୍ପାଇକ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି ବନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଅତି କମରେ ୨୦ ଟି ରାଜା କୋବ୍ରା, ଦୀର୍ଘତମ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ପ୍ରଜାତିଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଟି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସାମନ୍ତିଆପଲ୍ଲୀ ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରରୁ ମିଳିଥିଲା। ସଦ୍ୟତମ ମାମଲାରେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୭, ୨୦୨୧ ରେ ଗଞ୍ଜାମର ପାଟପୁରର ବୁଦ୍ଧାଗଡାର ଏକ ଘରୁ ୧୦ ଫୁଟର ରାଜା କୋବ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ଏପ୍ରିଲରେ ସାମନ୍ତିଆପାଲ୍ଲୀର ଜୟନ୍ତୀପୁରସ୍ଥିତ ଏକ କେନାଲ ବନ୍ଧରୁ ୧୨ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ରାଜା କୋବ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ୪, ୨୦୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରୁ ସାମନ୍ତିଆ ପାଲ୍ଲୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ୧୫ ରାଜା କୋବ୍ରାଙ୍କ ଆକାର ୧୦-୧୬ ଫୁଟ ଥିଲା ବୋଲି ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ରଜତ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ସାମନ୍ତିଆ ପାଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଖଲିକୋଟ ଏବଂ ଦିଗାପାଣ୍ଡି ଜଙ୍ଗଲ ରେଞ୍ଜରେ ରାଜା କୋବ୍ରା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଭାଗୀୟ ବନ ଅଧିକାରୀ ଅମଲାନ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି: ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ବିଭାଗରେ ବହୁତ ଭଲ ରାଜା କୋବ୍ରା ଅଛନ୍ତି | ମାନବ ବାସସ୍ଥାନରେ ବାରମ୍ବାର ସାପକୁ ଦେଖିବାର କାରଣ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବୁ | ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୭୨ ର ଅନୁସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଧାର, ପରିଚାଳନା ଏବଂ ମୁକ୍ତି କେବଳ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ସହମତିରେ କରାଯାଇଥାଏ। ବରହମପୁର ବାହାରେ, ପୁରୀର ବାଲୁଗାଓଁରେ, ମୟୂରଭଞ୍ଜର ବରିପଡା, ମାଲକାନଗିରି, କାଲାହାଣ୍ଡିରେ ରାଜା କୋବ୍ରାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ଠାରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ୩୦ ଟି ରାଜା କୋବ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସାପ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସୁହେନ୍ଦୁ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏବଂ ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ରାଜା କୋବ୍ରାମାନଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନରୁ ମାନବ ବାସସ୍ଥାନକୁ ବାହାରକୁ ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ଜେଏସଏସଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ପୁରୁଷ ରାଜା କୋବ୍ରା ଜଙ୍ଗଲରେ ଲଢିଚନ୍ତି, ଯାହା ଅତି ସାଧାରଣ, ପରାଜିତ ସାପକୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଚ୍ୟୁତ ହେବାର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଜଙ୍ଗଲରେ ଶିକାରର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସାପମାନଙ୍କର ମାନବ ବାସସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ହିଞ୍ଜିଲି ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ସାମାମା ରାନୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି। “କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଶିକାର ହେଉଛି ମୂଷା ସାପ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମାନବ ବାସସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ମୂଷା ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି।” ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରା ବାଣିଜ୍ୟକୁ ବନ ବିଭାଗ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ପ୍ରଜାତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article