28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଛତିଶଗଡର ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାରେ ଏମଏସଏମଇ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଥାଏ

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଲୁମିନିୟମ ତଥା ଏହାର ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦର ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦକ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ବିଜନେସ୍ ଏହାର ଅଭିନବ ‘ଧନକୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ସୁଦୂର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶହ ଶହ ଏମଏସଏମଇ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛି। ଧନ ପ୍ରକଳ୍ପର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବେଦାନ୍ତର ସ୍ଥିରତା ଏଜେଣ୍ଡାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ତମ୍ଭ ଅଟେ ଯାହା ‘ଜିରୋ ହର୍ମ, ଜିରୋ ଆବର୍ଜନା ଏବଂ ଜିରୋ ଡିସଚାର୍ଜ’ କୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି |

ଲାନଜିଗଡ (ଓଡିଶା) ରେ ଏକ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୁମିନା ରିଫାଇନାରୀ ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା (ଓଡିଶା) ଏବଂ କୋରବା (ଛତିଶଗଡ) ରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ରିଫାଇନାରୀ ସହିତ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଦେଶର କେତେକ ଆକାଂକ୍ଷାରେ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି | ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ | ସ୍ଥାନୀୟ ମାଇକ୍ରୋ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକୁ ପୋଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଏହିପରି ଏକ ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି ଫ୍ଲାଏ-ପାଉଁଶ ଇଟା ତିଆରି | କମ୍ପାନୀ ପ୍ରାୟ ଶହରୁ ଅଧିକ ଇଟା ତିଆରି ଏମଏସଏମଇକୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିସର ତଥା ଏହାର ବାହାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରରେ ମାଗଣାରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସହାୟତା କରିଥାଏ |

ଏଥିସହ, ବୈଷୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସହ ସହଭାଗିତାରେ ଏହି ଇଟା ତିଆରି ଉପରେ କମ୍ପାନୀ ନୋ-ହାଉ ଏବଂ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ରୋଜଗାରର ରାସ୍ତା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହିତ ବୃତ୍ତିଗତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ହିତାଧିକାରୀମାନେ ବଞ୍ଚିତ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟଥା ଗୋରୁ ପାଳିବା, ସହାୟକ କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article