29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ କୋବିଡ -୧୯ ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ |

Must read

ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ପିରିଲିଂ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋବିଡ-୧୯ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୫୮୮ ଟି ସତେଜ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ କରି ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ୩,୪୩,୮୫୬ କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସହରକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଦୁଇଟି ଟିକା ଡୋଜର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍-କମ-କଲେକ୍ଟର ସମରଥ ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ କେରଳର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରୁ ପୁରୀକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ (ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ) ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛୁ। ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିବେ। ଗୃହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଜା କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଖୁରଡା ଜିଲ୍ଲା | ସର୍ବାଧିକ ୧୦୫ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ତା’ପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ (୮୪), କାଲାହାଣ୍ଡି (୬୪, ଝାରସୁଗୁଡା (୩୧), କଟକ (୩୦) ଏବଂ ନୁଆପଡା (୨୯) ରହିଛି। ରବିବାର ଠାରୁ କୌଣସି ତାଜା ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୯୨୨ ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ୩,୭୩୧ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ୩,୩୮,୧୫୦ ରୋଗୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ୨୫,୦୦୫ ସମେତ ୯୨.୧୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ଅଭାବ ଖବର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ୩.୪୭ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଷ୍ଟକ୍ରେ ଅଛି ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶା ଆଉ ୩.୪୯ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ପାଇବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ତଥାପି ପରିମାଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ମାତ୍ର ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଇନୋକୁଲେସନ୍ ପାଇଁ ଟିକା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆମେ ପୁନର୍ବାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଲେଖିବୁ।” ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟାର୍ଗେଟରେ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article