30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲର ୧୦ ଦିନର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

Must read

କୋବିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡାକଡି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନକୁ ୧୦ ଦିନିଆ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଥିବା କୋବିଡ-୧୯ ଜୀବାଣୁ ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। “ଜୀବାଣୁଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ଅଜଣା ଥିବାବେଳେ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ ଆମେ କୋବିଡ-୧୯ ର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧ କଠିନ କରିଛୁ ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଆମେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ କୋବିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି କରିବାକୁ ପଡିବ। କୋବିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିବା ପରି କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ଦିନିଆ ଡ୍ରାଇଭରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ତାଜା ଦିଗ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛି।

କୋବିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ସୋମବାର ସକାଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି, ୨୧ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି, ୯୦୦ ଗାଡି ଜବତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୨୭,୬୪,୦୦୦ ଡଲାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ କହିଛି। ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, “କୋବିଡ-୧୯ ବିସ୍ତାରର ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ମନେ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ନଦେବା ତେବେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଆମେ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ କୋବିଡ ଆଦର୍ଶର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଯିବୁ ” ଏହି ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବା ମୁଖ୍ୟତ ଛତିଶଗଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ, ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ) ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି। କୋବିଡ-୧୯ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କର ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କର | ”

ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମାନବସମ୍ବଳକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଡାକ୍ତର, ପାରାମେଡିକ୍ ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନଙ୍କୁ ପୁନ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଯାୟୀ, ବଢୁଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା କ୍ଷମତା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ, ଉପଯୁକ୍ତ ମନିଟରିଂ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ କଲ୍ ସମାଧାନ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଦସ୍ୟ, ମିଶନ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ସମେତ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ସଚେତନତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶା ୫୮୮ ଟି ନୂତନ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୫ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ୮୪ ଜଣ ଥିଲେ। କାଲାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା ଯଥାକ୍ରମେ ୬୪ ଏବଂ ୩୧ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ମୋଟ ମାମଲା ୩,୪୩,୮୫୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ୧,୯୨୨ଜଣ ଏହି ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ୩,୩୮,୧୫୦ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପରେ, ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୩,୭୩୧ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଞ୍ଚଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସହରକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ କେବଳ ଆରଟିଓ- ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ସମରଥ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି।କୋବିଡ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article