28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୧୦ ଦିନିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭ୍ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: କରୋନା ଭାଇରସର ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଦିନିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତିକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା, କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସୂଚନା ମୁତାବକ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ଦିନିଆ ଡ୍ରାଇଭରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଡିଜିପି କହିଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଯେଉଁଠାରେ ଛତିଶଗଡର ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ନିକଟତରତା ହେତୁ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଏକାଗ୍ରତା ଅଧିକ, ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଏସିଏସ୍ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟତ ଛତିଶଗଡ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଏକାଗ୍ର ହୁଅନ୍ତୁ | ମୁଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ଏସିଏସ୍ ସ୍ଵାଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ତଥା ସମ୍ପୃକ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ଯେ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ମାମଲାର ଅଧିକ ଘଟଣା ସହିତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆକଳନ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମାନବ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାର ଡାକ୍ତର, ପାରାମେଡିକ୍ସ, ଲ୍ୟାବ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପୁନ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ କହିଛନ୍ତି। ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା କ୍ଷମତା ରହିବା ଉଚିତ୍।

ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ କଲ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସମାଧାନ ହେବ ଏବଂ ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସହିତ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଶୀଳତା କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି। ସିଏମ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରର ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ମନେହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଗୁରୁତ୍ .ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେଲେ ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି କହିଛି। “ଆମେ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ କୋଭିଡ୍ ଆଦର୍ଶର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଯିବୁ। ମୁଁ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ନିୟମ ମାନନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୟାକରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସହିତ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ବିପଦରେ ଥିବାରୁ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article