28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୯୦ ଭୋଟର, ଆସାମ ମତଦାନ ବୁଥରେ ୧୮୧ ଭୋଟ |

Must read

ଗୁଆହାଟି: ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଡିମା ହାସାଓ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ବୁଥରେ ୧୮୧ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ୯୦ ପଞ୍ଜିକୃତ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ଏହି ବୁଥ୍ ହାଫଲଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଅଛି ଯାହା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲା। ସରକାରୀ ଭାବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ – ୨୦୧୬ ରେ ବିଜେପିର ବିର ଭଦ୍ରା ହେଗର୍ ଜିତିଥିବା ବେଳେ କେବଳ ୭୪% ମତଦାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଏକ ସହାୟକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଥିବା ଏହି ବୁଥ ପାଇଁ ପୁନ – ପୋଲ ଅର୍ଡର ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଏକ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ତଥା ପ୍ରଥମ `ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମୁଖ୍ୟ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଭୋଟରଙ୍କୁ ସହାୟକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେଖୋସିଏମ୍ ଲାଙ୍ଗୁମ୍ (ସେକ୍ଟର ଅଫିସର), ପ୍ରହ୍ଲାଦ୍ ଖ ରୟ (ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସର), ପରମେଶ୍ଵର ଚରଙ୍ଗସା (ପ୍ରଥମ ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ), ସ୍ଵରାଜ କାଣ୍ଟି ଦାସ (୨ୟ ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ) ଏବଂ ଲାଲଜାମଲୋ ଥିକ୍ (୩ ୟ ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ) ଙ୍କ ସହ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସର୍ଭେ ସଂସ୍ଥା ଏହାର ନିଲମ୍ବନ କ୍ରମରେ “ଡ୍ୟୁଟି ଅଫ୍ ଡ୍ୟୁଟି” ଦର୍ଶାଇଛି। ରାମାବରୀ ଆସନ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରାଉଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ଦେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆସାମରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୁନ – ମତଦାନର ଏହା ଦ୍ଵିତୀୟ ଉଦାହରଣ ହେବ। ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାରରେ ଇଭିଏମ୍ (ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍) ପରିବହନ କରୁଥିବା ଚିତ୍ର ପରେ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଚାରିଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାଟି ବସିଥିବା କରିମଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ହିଂସା ଘଟାଇଥିଲା। ଏହି କାର ନିକଟସ୍ଥ ପଠାନକନ୍ଦୀରେ ବିଜେପି ପ୍ରତିଯୋଗୀ କୃଷ୍ଣେନ୍ଦୁ ପାଲଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଥିଲା। ସେମାନେ ଏହି ଘଟଣାର ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି

ଯେ ଏବଂ କୁ ନେଇ ଗଠିତ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ଇଭିଏମ୍ କୌଣସି କ୍ଷତି ନକରି ଏହାର ସିଲ୍ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଶାସକ ବିଜେପିର “ଇଭିଏମ୍ କ୍ୟାପଚର” ଅଭିଯୋଗରେ ବିରୋଧୀ ଏହି ଘଟଣାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ଗୌରବ ଗୋଗୋଇ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମକୁ ବିଜେପି ଜିତି ପାରିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆସାମ ଏକ ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରୁଛି। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ପୁନ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶାସକ ବିଜେପି ଟେଣ୍ଡର କରୁଛି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ‘ମହାଜୋଟ୍’ କିମ୍ବା ବିରୋଧୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସହ ଲଢୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପୂର୍ବତନ ସହଯୋଗୀ ବିପିଏଫ୍ କିମ୍ବା ବୋଡୋଲାଣ୍ଡ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ରହିଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article