27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏନ.ଭି ରାମନା ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ .

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ଜଷ୍ଟିସ ଏନ.ଭି ରାମନା ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଗତ ମାସରେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୩ ରେ ଅବସର ନେବାକୁ ଥିବା ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ବବଡେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ରାମନାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୭,୧୯୫୭ ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କୃଷ୍ଣ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ କୃଷି ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ରାମନା ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବର୍ଷ ଚାରି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଚାରପତି ହେବେ। ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଭାରତର ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେବେ; ଜଷ୍ଟିସ୍ କେ ସୁବା ରାଓ ୧୯୯୬-୬୭ ରୁ ଭାରତର ନବମ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ୟାରିଅରରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ରାମନା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ହାଇକୋର୍ଟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଶାସନିକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଏବଂ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ନାଗରିକ, ଅପରାଧିକ, ସାମ୍ବିଧାନିକ, ଶ୍ରମ, ସେବା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସାମ୍ବିଧାନିକ, ଅପରାଧିକ, ସେବା ଏବଂ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ନଦୀ ଆଇନଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ | ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଜୁନ୍ ୨୭, ୨୦୦୦ ରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୩ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏବଂ ୨୦୧୪ ରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ବିଚାରପତି ଭାବରେ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article