28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

କୋଭିଡ ମାମଲାରେ ସ୍ପାଇକ୍ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସମ୍ପ୍ରତି କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ୫୭୩ ଜଣ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ସୋମବାର ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ବରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ନୁଆପଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାନିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଛତିଶଗଡରୁ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୋବିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଏ ସଂପର୍କରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିନସାରା ୨୧୫ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ସମୁଦାୟ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩,୩୮,୧୫୦ କୁ ଯାଏ ଯାହାକି ମାମଲା ଭାରର ୯୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଓଡିଶା ମାମଲାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୦.୫୫ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ସକାରାତ୍ମକତା ୩.୭୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୨୮ ଟିରେ ଏହି ନୂତନ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୩୩୭ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୩୬ ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୋଗାଯୋଗ ମାମଲା।

ଖୁରଡା ଜିଲ୍ଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏକ ଅଂଶ, ରିପୋର୍ଟ୍ .. ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶାର ଅବସ୍ଥା ଭଳି ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ସୋମବାର ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣର ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟୀକାକରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସକାଳ ୮ ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟା ଏବଂ ୩ ରୁ ୬ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି କେ ମହାପାତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପୌରପାଳିକା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠିରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୩୬ ଟି ପୋଷ୍ଟ ପିଜି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article