29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ନୟାଗଡ଼ର ଗ୍ରାମବାସୀ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି .

Must read

ନୟାଗଡ଼: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ସରନକୁଲ ପୋଲିସ ସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଙ୍ଗରପୁର ଗ୍ରାମରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଚତୁରତା ଏକ ପଛ ସିଟ୍ ନେଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ମୃତ ଦେହକୁ ପୁନ ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ଭୁବନେଶ୍ଵର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହି ଗାଁ , ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ | ମୃତ, ସିଙ୍ଗରପୁର ଗାଁର ରବି ନାହାକ ନାମକ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାରମ୍ପାରିକ ଦାଣ୍ଡା ନାଚା (ନୃତ୍ୟର ନୃତ୍ୟ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା) ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସେ ସେବେଠାରୁ କିଛି ଖାଇ ନଥିଲେ। ଦାଣ୍ଡା ନାଚାଙ୍କ ରୀତିନୀତିରେ ୨୧ ଦିନ ଦେବୀ କାଳୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୀତିନୀତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସାଧାରଣତ ,, ମହା ବିସୁଭା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀ କିମ୍ବା ପାନ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀଙ୍କ ୨୧ କିମ୍ବା ୧୩ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ

ରୀତିନୀତିର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଥିବା ‘ଦାଣ୍ଡୁସ୍’ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ରବିବାର ଦିନ ରବି ଏକ ଅନୁତାପ ରୀତିନୀତି କରିବା ସମୟରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ହସ୍ପିଟାଲ ତେବେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେହି ଦିନ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ରବିଙ୍କ ମୃତଦେହ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଯୋଗୁଁ ରବିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରବିଙ୍କ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ଶବଦାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ମୃତଙ୍କୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେମାନେ ଶବକୁ ନେଇ ଗତକାଲି ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ରୀତିନୀତି କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ମୃତଦେହକୁ ଦଶହଜାର ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କୀର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିଥିଲେ। ତେବେ ରବିଙ୍କୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ କରିବାର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ବୃଥା ହେଲା। ପରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ସରନକୁଲ ପୋଲିସ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବାସ୍ତବତା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ଵାସ କରିଥିଲା। ରବିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଶେଷରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସରନକୁଲ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନର ଆଇଆଇସି ବିମଲ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି, “ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ ଦାଣ୍ଡୁଆ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ପୁଣି ଜୀବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ରୀତିନୀତି କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଚମତ୍କାର ଘଟଣା ଘଟି ନଥିଲା, ଶେଷରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରାଯାଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article