28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏପ୍ରିଲ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଛି

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରବିବାର ଦିନ କୋବିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ବ୍ୟାୟାମର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଛତିଶଗଡକୁ ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଚିକିତ୍ସା, କୋବିଡ- ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ପାଞ୍ଚଗୁଣ ରଣନୀତି କହିଛନ୍ତି। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବାରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ୯୩,୨୪୯ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ଦିନ ଆସିଛି, ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସର୍ବାଧିକ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାକୁ ୧,୨୪,୮୫,୫୦୯ କୁ ନେଇଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୫ ରୁ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କ୍ଲାସ୍ ୧ ରୁ ୯ କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ବ୍ୟତୀତ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ, ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ (ଗୃହ) ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ସାମାଜିକ ସମାବେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ ରେ ସୀମିତ ରଖିଛନ୍ତି।

କୋବିଡ ମାମଲାରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ରଖିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପ୍ରାୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦ୍ଵି-ମାସିକ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ନୀତି ହାରରେ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ କହିପାରେ। ଆର୍ଥିକ ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି), ଆରବିଆଇର ରେଟିଂ ସେଟିଂ ପ୍ୟାନେଲ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୭ ରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ନୀତି ସମୀକ୍ଷାରେ ନୀତିଗତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲାର କୋବିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ୨୬,୪୮୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଶନିବାର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଶନିବାରଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାଦଶ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆୟୋଜନ କରୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଥିଲା ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ଖାଦ୍ୟ, ନାଗରିକ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ଭୂଷଣ ଆଶୁ ଡେପୁଟି କମିଶନର ବରିନ୍ଦର କୁମାର ଶର୍ମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ କାଉନସିଲର ମମତା ଆଶୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ କିନ୍ତୁ ୨୬,୪୮୩ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା। ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଡେପୁଟି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ କଲ ଆସିବ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦଳ ପଠାଇବ। ଭାରତରେ କୋଭିଡ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ସହ ଟିକା ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନାଗରିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲ୍ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଶତକଡ଼ା | ଏହି ଟିକା ନେବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲଗୁଡିକ ନାଗରିକଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସଂଗ୍ରହ କରିଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହା ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନିଚ୍ଛା କିମ୍ବା ଦ୍ଵିଦ୍ଵର ଶତକଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି, ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ କି ନାହିଁ ତାହା ବୁଝିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରେ ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲ୍ସ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣରେ ୩୬ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ।

ସଦ୍ୟତମ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟିକା ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନାଗରିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରେ କରାଯାଇଥିବା ଶେଷ ଲୋକାଲ୍ ସର୍କଲ୍ସ ଟିକା ଦ୍ଵିଧାବୋଧ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ନାଗରିକ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଟିକା ନେବାକୁ ଦ୍ଵିଧାବୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ ତାରିଖରୁ ଓଡିଶା ଦୈନିକ ନୂତନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। କରୋନାଭାଇରସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜଣେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଦିନରେ ୪୬୧ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ୩,୪୧,୭୭୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ପି କେ ମହାପାତ୍ର, ଜିଲ୍ଲା, ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ହସପିଟାଲ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସୁବିଧା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶଯ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମହାପାତ୍ର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଉଚିତ୍।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article