29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଦୈନିକ କେସ୍ ଗଣନା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

Must read

ରବିବାର ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ରାତି ୮ ଟାରୁ ୭ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ତାଲା ପକାଇ ନୂଆ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏନସିପି ମନ୍ତ୍ରୀ ନବାବ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ରବିବାର ଦିନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗର ବୃଦ୍ଧି ତଥା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳମାନଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏପରି ସ୍ପାଇକର କାରଣ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଛତିଶଗଡରୁ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ତାଲା ପକାଯିବ। ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି। “ଏବେ ଛତିଶଗଡରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ତଥା ଅନାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆସିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମାନବିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ବିସ୍ତାରକୁ ଦର୍ଶାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୯୩,୨୪୯ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ସାମଗ୍ରିକ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ୧,୨୪,୮୫,୫୦୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ, ୫୧୩ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୬୪,୬୨୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ଗର କିଛି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରୁଥିବାରୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କୌଣସି ନୂତନ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଏକ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋ-ୱିନ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ପଞ୍ଜୀକୃତ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟୀକାକରଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ୟୁଟି ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। । ଶନିବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୫୧୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୭୭ ଜଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର, ଯେଉଁଥିରେ ୭୮ ଜଣ ଅଜ୍ଞାତ ମୃତ୍ୟୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପଞ୍ଜାବରେ ୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଛତିଶଗଡ ଏହାର ଦୈନିକ ସର୍ବାଧିକ ୫,୮୧୮ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାତ ଲକ୍ଷ ପାଖେଇ ଆସୁଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପୃଥକ ପୃଥକ ବୈଠକ କରି କୋଭିଡ -୧୯ ର ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଠାକୁର ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ, ଜିମ୍ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ମାଲିକ ତଥା ମରାଠୀ ଡ୍ରାମା ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଲୋକଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା – ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ନୁଆପଡା, କାଲାହାଣ୍ଡି, ନୱରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରିରେ ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ | ଶନିବାର ଦିନ ଓଡିଶାର କୋଭିଡ -୧୯ ଟି ୩,୪୨,୨୨୪ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି କାରଣ ୪୫୨ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ନୁଆପଡା ୭୧ ଟି ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିବାବେଳେ କାଲାହାଣ୍ଡି ୨୯ ଟି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ବରଗଡ ୧୯ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରିଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଭଲ ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ଶ୍ରୀନଗରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ପୁଅ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଶନିବାର ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି। “ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବେ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଆଧାର କରି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀନଗରର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଆମ ପରିବାର ସମସ୍ତଙ୍କ ସମର୍ଥନ ବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଟ୍ୱିଟ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ପଡୋଶୀ ବାଂଲାଦେଶ ସୋମବାର ଠାରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସାତ ଦିନିଆ ତାଲା ପକାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେଶରେ ୬,୮୩୦ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ, ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୯,୧୫୫ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article