28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 30, 2021

ନୁଆପଡା ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସମାବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

Must read

ନୁଆପଡା: ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରୁ ନୁଆପଡା କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବା ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ରବିବାର ଦିନ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ନୁଆପଡା କଲେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦିର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମଣ୍ଡଳୀରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତେଣୁ ପାଟୋରାର ଜୋଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର, ତିଖାଲିର ଜଲେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପାଟଲଗଙ୍ଗାର ଶିବ ମନ୍ଦିର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ / ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବାରଣ କରିଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଟୋରା ଡ୍ୟାମ୍, ତିଖାଲି ଡ୍ୟାମ୍ ଏବଂ ପାଟାଲଗଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ସ୍ଵ ଦେବ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଠୋର ଅନୁକରଣ ସହିତ |

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କଲେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଆଦେଶ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ ହେବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ: ନୁଆପଡାଠାରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ କେସ୍ ସର୍ଜ୍, ଛତିଶଗଡ ସହିତ ବସ୍ ସେବା ହିଟ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା | ସେହିଭଳି, କୋଭିଡ୍ -୧୯ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସାମାଜିକ ସମାବେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ଯେପରିକି ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ, ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ସାମାଜିକ / ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାବେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜନ ନିରାପତ୍ତା | ଏହି ଆଦେଶ ଏପ୍ରିଲ ୬ ରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ, ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସହିତ କଠୋର ଅନୁକରଣ ସହିତ ୧୦୦ |

ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ, ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ହେଉଛି କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସହିତ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନିଷେଧ- କ) ପ୍ରମୋସନାଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ / ସମ୍ମିଳନୀ / କନକ୍ଲେଭ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଜଡିତ ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ସମାବେଶ ଖ) ଅନୁଷ୍ଠାନର ଶତବାର୍ଷିକୀ / ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଇତ୍ୟାଦି ଉତ୍ସବ | ଗ) ବାର୍ଷିକ ଇଭେଣ୍ଟ / ଶିକ୍ଷାଗତ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ସାମାଜିକ ସମାବେଶ ପାଇଁ, ଆୟୋଜକଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ହୋଷ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଆଚରଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ଅନୁମତି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସଂଶୋଧିତ ହେବ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାର କୌଣସି ପୃଥକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଦେଶ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article