28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭାରତ ଦୈନିକ ୧ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଭାଙ୍ଗିଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ବନ୍ଦ |

Must read

ଭାରତର ଦୈନିକ କୋଭିଡ ଗଣନା ରବିବାର ଏକ ନୂତନ ଶିଖର ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ୫୭,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛି, ଯେହେତୁ ଜାତୀୟ ରିପୋର୍ଟ ୧.୦୧ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଉପଲବ୍ଧ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ – ଓଡିଶା ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପରି କେତେକ ରାଜ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ସକାଳ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ରେ ୯୭,୮୯୪ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବର ଉଚ୍ଚତା ହାସଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ସ୍ଲାଇଡ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ “ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ” ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏକ ବୃଦ୍ଧି ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ଜାରି ରହିଲା | ଯେଉଁ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଛତିଶଗଡକୁ ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା କ୍ଲିନିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନେଇ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ,

ଯାହା ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରବିବାର ଦିନ ୫୭,୦୭୪ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି – ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୨,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ସହର ପୁଣେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୨,୪୭୨ ଏବଂ ୧୧,୨୦୬ ନୂତନ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ପୁନଶ୍ଚ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସହର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୮,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଛତିଶଗଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବାବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ପୁଣି ଥରେ ୩୦୦୦ ରେଞ୍ଜକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦିନିକିଆ ୪,୦୦୦ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି। ରବିବାରର ଯୋଗ ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଅତି କମରେ ୧.୨୫ କୋଟି ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସକ୍ରିୟ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪.୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଛି | ରବିବାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୯୦ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୩୫ ଜଣ ଅଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ରବିବାର ରାଜ୍ୟରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୩୧ ମୃତ୍ୟୁ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା | ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଅଧିକ ଥିବା ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୫୧ ଏବଂ ୩୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସେପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ “ଅତ୍ୟଧିକ ଗମ୍ଭୀରତା” ସହିତ ପାଞ୍ଚଗୁଣ ରଣନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଦୈନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ସହିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଟୀକାକରଣ କଭରେଜ। ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଗତ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୋଟ ମାମଲାର ୫୭% ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାରରେ ୪୭% ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପଞ୍ଜାବର ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଲଗ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ୧୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲା। ସେହିଭଳି ଛତିଶଗଡରେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୪.୩ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଛତିଶଗଡ, କେରଳ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ଦେଶର ୭୬% ରୁ ଅଧିକ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି।

ପରୀକ୍ଷା, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଚିକିତ୍ସା, କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ: ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ରଣନୀତିର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) କହିଛନ୍ତି ଯେ “ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ମିଶନ-ମୋଡ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବୈଠକ ସମୟରେ, ତିନୋଟି ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସ୍ପାଇକ୍ ର କାରଣ ଭାବରେ ହାଇଲାଇଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା: ମୁଖ୍ୟତ ମାସ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ ପାଳନ କରିବାରେ ଗୁରୁତର ହ୍ରାସ; ମହାମାରୀ ଥକ୍କା; ଏବଂ ଧାରଣ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅଭାବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରି ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧିରେ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନର ଅବଦାନ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପିତ ରହିଛି। ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ସମାନ ରହିଛି ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ ପୂର୍ଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସକ୍ରିୟ କେସ୍ ସନ୍ଧାନ ଏବଂ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନର ପରିଚାଳନାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହିଁଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୬ ରୁ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦୦ % ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଉପରେ ପରିମଳ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଆୟୋଜିତ ହେବ ବୋଲି କହିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବେଡ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଉପଲବ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏବଂ ଘରେ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍କୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ସର୍ଜ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଟୀକାକରଣର ପରିପୃଷ୍ଠତା କଭରେଜ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article