28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି

Must read

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ହୋଇଥିବା ସ୍ପାଇକ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେ ଦ୍ଵିତୀୟ ତାଲା ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବ –ଠକ – ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିୟମ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି – ସେହି ଦିନ ଦେଶର ୬୦% ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪୮,୦୦୦ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ଶନିବାର ଦିନ ୯,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି – ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସହରରେ ୮,୮୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ପୁଣେ, ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ବଡ ସହର ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଆକଳନ କରିଛି; ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ସପିଂ ମଲ୍, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ, ହୋଟେଲ ଏବଂ ବାରଗୁଡିକ ବନ୍ଦ କରିବା ସହିତ ସାଧାରଣ ବସ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ୧୦ ଟି ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ଆଠଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର।

ସଂକ୍ରମଣର ଲହରୀ ପରେ ରାଜ୍ୟର ଚିକିତ୍ସା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଧିକ ଚାପରେ ରହିଛି। ଶନିବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦୈନନ୍ଦିନ ଚାହିଦା ତାଙ୍କୁ ଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟ କରିବ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମୁମ୍ବାଇର ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବାରୁ ଏହା ଦିନକୁ ୧୦,୦୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିବା ଶ୍ରୀ ଥାକେର ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଚ୍ -୨୨ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। – ଯେଉଁଥିରେ ଏପରି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଅର୍ଥନୀତିର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ, ଯଦି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହେ | “ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଭିଡ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ମୁଁ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଏଡ଼ାଇ ପାରିବି ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆମେ କ୍ୟାଚ୍ -୨୨ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ – ଅର୍ଥନୀତି କିମ୍ବା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ କି?” ସେ କହିଲା। “ଯଦି ଏହି ଅବସ୍ଥା ଜାରି ରହେ, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିସାରିଛି ଯେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଆମର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଶେଷ କରିଦେବୁ।

\ତେଣୁ ଆଜି ମୁଁ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଉଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରୁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ମୁଁ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ନ ପାଇବି ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପରେ ମୋର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଜାରି ରହିଥିବା ସ୍ପାଇକ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ଯାହା ମେଡିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳକୁ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛି। ଶ୍ରୀ ଠାକରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପରିସ୍ଥିତି ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିଛି। ଫେସ୍ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବଢୁଥିବା ଅଳସୁଆତା, କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ମାମଲାରେ ଏକ ସ୍ପାଇକ୍ ଦେଖୁଛନ୍ତି ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ କେତେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯଦିଓ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନର ବିସ୍ତାରକୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି – ଯେପରିକି ବ୍ରିଟେନ, ବ୍ରାଜିଲ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ତଥା ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମିଳିଥିବା “ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ” ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ – ଏହାର ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article