29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରେ ଭାରତ-ଇୟୁ ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି ।

Must read

ଆସନ୍ତା ୮ ରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବ୍ୟାପକ ଭିତ୍ତିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତି (ବିବିଟିଆ) ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ବୁଝାମଣା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉଡ଼ାଣ ପୂର୍ବରୁ ଲିସବନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଭାରତ-ଇୟୁ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବେ। ଏକ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଏହି ବିଷୟରେ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ବୈଷୟିକ ବୂଝାମଣା, ଯାହା କୂଟନ ନୈତିକ ସ୍ତରରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଦ୍ଵାର ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୯ ରୁ ୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ମାସ ଶେଷରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏବଂ ୟୁଏଇର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ କମିଶନର ଭାଲଡିସ୍ ଡୋମବ୍ରୋଭସ୍କିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକର ସମ୍ଭାବନା। ଇୟୁ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋୟଲ-ଡୋମବ୍ରୋଭସ୍କିସ୍ ବୈଠକର ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହେବ।

ଭାରତ ୟୁଏଇର ସର୍ବବୃହତ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗୀଦାରୀ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ ୨୦୦୭ େ ୨୦୦୭ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ବୁଝାମଣା ଅତୀତରେ ମଦ ଏବଂ ସ୍ପିରିଟ୍, ଅଟୋ ଉପାଦାନ, ଛୋଟ କାର ଏବଂ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନେଇ ଅଳସୁଆ ହୋଇପଡିଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ତଥାପି ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏଥର ଅଧିକ ଆବାସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ବ୍ଲକରୁ ରପ୍ତାନି ଦିଗରେ ସକାରାତ୍ମକ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ। ଭାରତ ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଭାରତ ସହ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଇବ। ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରିଟେନ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି |

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ଛାଇରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଭାରତ-ଇୟୁ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାରି ରଖିବେ। ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରନ୍ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଶିଖର ସ୍ତରୀୟ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ହେବ। ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତର ବ୍ୟାପକ ଏଜେଣ୍ଡା ୧୨ ଏପ୍ରିଲରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନ ୟେଭ ଲେ ଡ୍ରିଆନଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ, ଉଭୟ ଦେଶ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗରେ ଏକ ନୂତନ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବହୁପକ୍ଷୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସମନ୍ୱୟ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ କୂଟନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଇମାନୁଏଲ ବୋନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ କୌଣସି ଆକ୍ରୋଶର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନୂତନ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜୈନ କୌଶଳ ହାସଲ କରିବା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବ୍ୟାୟାମରେ ଗଭୀର ଭାବେ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି |

.

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article