27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଓଡିଶାର ଫେନସର୍ସ, ଇଷ୍ଟେଷ୍ଟକ୍ ଆଥଲେଟ୍ମାନେ ଭଲ ଡିଲ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

Must read

ନିକଟରେ ଓଡିଶା ହାସଲ କରିଥିବା କ୍ରୀଡା ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ୩୧ ତମ ସିନିୟର ନ୍ୟାସନାଲ ଫେନ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ଏବଂ ୨ୟ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୀତକାଳୀନ ଗେମ୍ସରେ ଗୋଟିଏ ପଦକ ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା। ଏକ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଫେନ୍ସିଂ ପଦକ – ଗୋଟିଏ ର ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପ୍ରଥମ ଥିଲା ଏବଂ ଆଠ ଜଣ ଫେନସର, ମୁଖ୍ୟତ ବୋଲାଙ୍ଗୀରରୁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରୁଦ୍ରପୁରରେ ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ନିତିନ ସୌନ, ସତୀଶ ଗାରନାକ, ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ରହିଥିଲେ। ଏବଂ ଭୁପେନ ସିଂ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ସାହିଲ କୁମ୍ଭାର, ହିରଜିତ ସିଂ, ରବି କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାରଙ୍କୁ ନେଇ ଫଏଲ୍ ଦଳ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଓଡିଶା ଏକ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଲଢେଇ କରିଥିଲା, ତଥାପି ଏହା ଚାମ୍ପିଅନ୍ ସର୍ଭିସକୁ ହରାଇଲା | ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସମର୍ଥନ ବିନା ଫେନସର୍ମାନେ ଜାତୀୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ | ଫେନସିଂ ପରି ଏକ କ୍ରୀଡ଼ାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆଧୁନିକ ତାଲିମ ସୁବିଧା, ମହଙ୍ଗା ଉପକରଣ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ କୋଚିଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଓଡିଶା ଫେନସରଙ୍କର କିଛି ନଥିଲା |

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବୋଲାଙ୍ଗୀରର ଆରଏନ୍ ସିଂ ଦେଓ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ତାଲିମ ଦେଇ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଏକମାତ୍ର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା | ଓଡିଶାର ଫେନସର୍ସ, ଆଇସେଷ୍ଟକ୍ ଆଥଲେଟ୍ମାନେ ଭଲ ଡିଲ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଉପଦେଶଟି ଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ସେଠାରେ ଏକ ଉପାୟ ଅଛି | ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ନୁହେଁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଥିଲା | ସେମାନେ ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ସୁକାନ୍ତ ସେଥ୍ ଏବଂ କରିସ୍ମା ରାଉଟ୍ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ, ଯେଉଁମାନେ ଫେନସିଂ ପ୍ରତି ସମାନ ଭାବରେ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ମାଗିନଥିଲେ। ଆସୋସିଏସନ, ଏହାର ସଚିବ ସୁମିତ ପୁରୋହିତ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାର | ଅବଶ୍ୟ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଫେନସିଂ ଆସୋସିଏସନ୍ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁଗମ କରିଥିଲା ​​| ସେମାନେ ମିଳିତ ଭାବରେ ଚୁପଚାପ୍ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ, ସେମାନଙ୍କ ବାଧାବିଘ୍ନ ଏବଂ ବିଫଳତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଅର୍ଥର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କଲେ | ଟ୍ରେନିଂ ସମୟରେ ସେମାନେ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଶା ଛାଡି ନଥିଲେ | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ପଦକ ସହିତ ସ୍ଵପ୍ନ ସାକାର ହେଲେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସସ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

ଏହା ଦ୍ଵିଗୁଣ ଆନନ୍ଦ ଥିଲା ଯେ ଓଡିଶା ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ସ ଅପ୍ ଟ୍ରଫି ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି। ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୀତକାଳୀନ ଗେମ୍ସରେ ଚନ୍ଦନ ମହାନ, ସ୍ୱରାଜ ମହାପାତ୍ର, ଆରବିନ୍ଦା ପାଢୀi ୀ ଏବଂ ସୋନୁ ସେମେଲିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଚାରି ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡିଶା ଦଳ ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଗୁଲମର୍ଗ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପୁରୁଷ ଆଇକଷ୍ଟକ୍ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଦାବି କରିଛି। ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅନୁଜ ଚୌଧୁରୀ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଶର୍ମା, ଆକାଶ କୁମ୍ଭାର ଏବଂ ସୋନୁ ସେମେଲିଆଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ ରୌପ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ଆଇସଷ୍ଟକ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୀତକାଳୀନ ଖେଳ ପଦକ ଥିଲା। ଯଦିଓ ଓଡିଶାରେ କମ୍ ଜଣାଶୁଣା, ଆଇସେଷ୍ଟକ୍ କ୍ରୀଡା ୨୦୨୦ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛି। ୨ୟ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୀତକାଳୀନ ଖେଳ ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶା ବାଳକ କୁନାଲ ବେହେରା ଏବଂ ଅନୁଜ ଚୌଧୂରି ସପ୍ତମ ଜାତୀୟ ଆଇସେକ୍ଟକ୍ କ୍ରୀଡା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ସବ୍-ଜୁନିୟର ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି, ୨୯ ରୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁଲମର୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫେନସରଙ୍କ ପରି ଆଇସଷ୍ଟକ୍ ଆଥଲେଟ୍ମାନେ ରୋଜଗାର ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ଝାରସୁଗୁଡା ସ୍ଥିତ ଇସେଷ୍ଟକ୍ ସ୍ପୋର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍, ରାଜ୍ୟର କ୍ରୀଡ଼ାର ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ପାଇପାରି ନାହିଁ।

ଯଦି କ୍ରୀଡା ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରହାର କରୁଛି, ତେବେ ରାଜ୍ୟ ଆସୋସିଏସନ ସଭାପତି, ପୃଷ୍ଠପୋଷକ, ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଦାତା ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ ପ୍ରେମ ସିଂ ଥାପାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍। ଅତ୍ୟଧିକ ଯୋଗ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ସାହ ହେଉଛି ଅଭିନନ୍ଦନ ଟ୍ୱିଟ୍ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ପୋଷ୍ଟ। ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏହି ସଫଳତା ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଏବଂ ସରକାରୀ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରଦର୍ଶନର ବିବରଣୀ ଉପଲବ୍ଧ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଖେଳ ମଧ୍ୟରୁ ଫେନସିଂ | ଯେତେବେଳେ ତାମିଲନାଡୁର ଫେନସର ଭବାନୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିତ୍ତିକ ଭର୍ସିଟି ଦ୍ୱାରା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇପାରେ, ସେତେବେଳେ ଆମର ନିଜ ପୁଅମାନେ ଏକ ଭଲ ଡିଲ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି କି?

ସେମାନେ ଏକ ତୁଷାରପାତ ନଥିବା ରାଜ୍ୟର ବୋଲି ସେମାନେ ସାଧାରଣତ ତୁଷାରପାତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା ପରେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ସରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଜ ପକେଟରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | ସେମାନଙ୍କର ଅବଶିଷ୍ଟ ତାଲିମ ଝାରସୁଗୁଡାର ଏକ ଦରିଦ୍ର ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥାଏ | ଅବିଭକ୍ତ, ଆଇସଷ୍ଟକ୍ ଖେଳ ପାଇଁ, କୁର୍ଲିଂ ଏବଂ ପେଟାନ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କୀୟ ବରଫରେ ଖେଳାଯାଏ ଏବଂ ଏକ ଭାରୀ ବସ୍ତୁକୁ (ଏକ ଷ୍ଟକ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା) ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦିଗରେ ସ୍ଲାଇଡ୍ କରେ | ଦୁଇଥର ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଏହି ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି | ଯଦିଓ ଏହି ଖେଳ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ବରଫ ପୃଷ୍ଠରେ ଖେଳାଯାଏ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ବିଶ୍ଵତୁରେ ଟାର୍ମାକରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଅନେକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହ ଆୟୋଜନ କରିବା, ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିର୍ମାଣ, ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରଦର୍ଶନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଏକାଡେମୀ ଗଠନ, ଜାତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରାୟୋଜିତ କରିବା, ସମ୍ମାନଜନକ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ରାଇ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଓଡିଶା ନିଜକୁ ଭାରତର କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଦାବି କରୁଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article